26-11-2014


Decyzje Zarządu Regionu

Zmiany w Prezydium Zarządu Regionu i zespołach problemowych ZR, przyjęcie schematu organizacyjnego podbeskidzkiej "Solidarności", omówienie wyników wyborów samorządowych oraz sytuacji w zakładach pracy - to tylko niektóre ze spraw, jakimi zajęli się członkowie Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" na posiedzeniu w poniedziałek, 24 listopada br.

Zmiany w Prezydium ZR zostały wymuszone przez tragiczne wydarzenie, jakim była śmierć Krystyny Pysz, wiceprzewodniczącej i sekretarz Zarządu Regionu. Na wniosek przewodniczącego ZR Marka Bogusza członkowie Zarządu Regionu postanowili, że skład Prezydium nie będzie uzupełniony o nową osobę, a więc będzie działał w siedmioosobowym składzie. Jednocześnie w tajnym głosowaniu związkowcy zdecydowali, że wiceprzewodniczący Andrzej Madyda będzie równocześnie pełnił funkcję sekretarza, a na drugiego, równorzędnego wiceprzewodniczącego powołali także skarbnika ZR, Stanisława Sołtysika. Uaktualnione i uzupełnione zostały także składy zespołów problemowych i doradczych Zarządu Regionu. Debatę o wynikach wyborów samorządowych rozpoczął poseł Stanisław Szwed, będący równocześnie regionalnym pełnomocnikiem PiS w czasie tych wyborów. Podziękował związkowcom, którzy byli na listach wyborczych PiS, za wkład w zdobycie przez to ugrupowanie doskonałego wyniku wyborczego. - Przykładowo w Bielsku-Białej podwoiliśmy liczbę mandatów radnych, w wielu powiatach osiągnęliśmy najlepsze wyniki - relacjonował poseł. Gorzką konstatacją było jednak to, że żaden ze związkowców wspieranych przez podbeskidzką "Solidarność", nie zdobył mandatu radnego. - Prosta arytmetyka pokazuje, że na naszych kandydatów głosował tylko znikomy odsetek związkowców. To bardzo niepokojące zjawisko - mówili członkowie Zarządu Regionu.

Sporo czasu w trakcie posiedzenia ZR zajęło omówienie sytuacji w zakładach pracy. Wiele zakładowych organizacji związkowych próbuje obecnie, pod koniec roku, wywalczyć podwyżki płac. Tak jest między innymi w żywieckim Hutchinsonie czy spółce Synthos w Oświęcimiu. Czasem o wzrost płac trzeba toczyć spory zbiorowe, a nawet akcje protestacyjne (jak na przykład w cieszyńskim Polifarbie, czy spółkach Fiata Auto Poland). W sprawie podwyżek płac dla nauczycieli demonstrować będzie 9 grudnia w Warszawie oświatowa "Solidarność". Z kolei o negocjacyjnym sukcesie mogą mówić związkowcy z żywieckiej Śrubeny, gdzie udało się wywalczyć 4-procentowe podwyżki płac i korzystne dla załogi zasady przyznawania nagród kwartalnych.

W trakcie zebrania Piotr Gołąb, szef regionalnego Działu Rozwoju Związku, przedstawił podstawowe założenia programu promocji i rozwoju "Solidarności" w regionie Podbeskidzie w kadencji 2014-2018. Związkowcy spotkali się też z goszczącym w Bielsku-Białej wiceprzewodniczącym i skarbnikiem Komisji Krajowej Jerzym Jaworskim.

Tekst i zdjęcia: Artur Kasprzykowski

<<< Wstecz