21-09-2012


Podbeskidzki wiec sprzeciwu

Kilkaset osób uczestniczyło w wiecu, zorganizowanym w piątek, 21 września, przez podbeskidzką „Solidarność” na bielskim placu Chrobrego. Jego uczestnicy protestowali przeciwko zmianom w ustawie emerytalnej, rosnącym kosztom utrzymania, degradacji polskiej szkoły, wzrastającemu bezrobociu i zarobkowej emigracji, umowom śmieciowym.


W spotkaniu uczestniczyli m.in. przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i szef Sekretariatu Nauki i Oświaty Ryszard Proksa. Zabrakło parlamentarzystów – z szesnastu zaproszonych posłów i senatorów pojawiło się jedynie trzech: Stanisław Szwed, Stanisław Pieta i Andrzej Pająk. Wszyscy reprezentują Prawo i Sprawiedliwość.

- Mamy dwa światy. Jeden, medialny, to same sukcesy, osiągnięcia, zielona wyspa szczęśliwości. Drugi to świat ubóstwa, nędzy, rozpaczy. Coraz częściej ludzie czują się zagrożeni, coraz trudniej o nadzieję. O tych dwóch światach chcieliśmy mówić z rządzącymi, bo to nie krasnoludki podnoszą w Parlamencie ręcę i przyjmują kolejne antyspołeczne ustawy, ale brakło im odwagi. Kończy się nasza cierpliwość, kończy też wytrzymałość ludzi – mówił podczas wiecu przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” Marcin Tyrna. Piotr Duda zauważył, że parlamentarzyści przypominają sobie o wyborcach jedynie przed wyborami.
– Gdyby kończyła się kadencja, to by tu przyszli tłumnie i znowu obiecywali nam złote góry. A my mamy prawo pytać o ich decyzje zawsze, także w środku kadencji, a oni mają obowiązek nam odpowiadać. Rządzący mają sprawować władzę dla ludzi, a nie wbrew im! – podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej. Zapowiedział utworzenie specjalnej strony internetowej, na której będą odnotowane wszystkie decyzje i głosowania każdego parlamentarzysty, zwłaszcza w najistotniejszych dla społeczeństwa kwestiach. W swym wystąpieniu Piotr Duda wyraził uznanie dla podbeskidzkich związkowców za ich wezwania parlamentarzystów do – jak to nazwał – spowiedzi powszechnej. – Trzeba próbować różnych rozwiązań, różnych form nacisku na tę władzę. Będziemy chcieli przenieśc ten pomysł na inne rejony kraju – powiedział Piotr Duda.

W trakcie wiecu przemawiali także parlamentarzyści PiS oraz szefowie Sekretariatów „Solidarności”: Ryszard Proksa (nauka i oświata), Kazimierz Grajcarek (górnictwo i energetyka) oraz Bogdan Szozda (metalowcy).
Na zakończenie półtoragodzinnego wiecu jego uczestnicy przyjęli przez aklamację przesłanie. Poniżej publikujemy jego pełną treść.


Przesłanie uczestników wiecu,
zorganizowanego 21 września 2012 roku w Bielsku-Białej

My, mieszkańcy Podbeskidzia, zebrani na wiecu, zorganizowanym przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” 21 września 2012 roku w Bielsku-Białej, na który zaproszeni zostali – w celu wysłuchania publicznego - wszyscy parlamentarzyści naszego regionu, wyrażamy nasz najwyższy niepokój w związku z obecną sytuacją w kraju.

Neoliberalne rządy koalicji PO-PSL kolejną kadencję konsekwentnie realizują plan zawłaszczania wszystkich obszarów społecznych i gospodarczych. Polska staje się krajem, w którym bogata, wąska grupa uprzywilejowanych marginalizuje głos i racje całej rzeszy obywateli. Ignorowane są reguły dialogu społecznego, łamane są zasady wolności słowa i wypowiedzi. Czynione są próby ośmieszania postaw patriotycznych i poczucia tożsamości narodowej.

Degradacji ulega system oświaty, a szkoły na skutek odgórnych cięć budżetowych muszą drastycznie ograniczać swą działalność dydaktyczną i wychowawczą. Równolegle podejmowane są działania na rzecz ograniczania nauki historii i religii w polskich szkołach. W powszechnej manipulacji społeczeństwem dobitną rolę odgrywają usłużne media oraz tak zwane „autorytety”.

Dramatycznie rosną koszty utrzymania. Wszechobecne umowy śmieciowe stały się normą na polskim rynku pracy. Rośnie bezrobocie i zarobkowa emigracja Polaków. Reforma systemu emerytalnego zastąpiona została automatycznym przesunięciem wieku emerytalnego i przymusem pracy aż do śmierci. Ta odgórna zmiana, przeprowadzona z pogwałceniem zasad dialogu społecznego, została wprowadzona na zamówienie biznesowych elit i w zgodzie z zachodnimi, liberalnymi trendami, całkowicie nieprzystającymi do polskiej rzeczywistości. Te wszystkie działania są odbierane przez wiele środowisk biznesowych jako przyzwolenie na ograniczanie praw pracowniczych czy otwartą walkę ze związkami zawodowymi.

Domagamy się zastąpienia dyktatu rządzących autentycznym dialogiem w najważniejszych dla Polski i Polaków sprawach. Oczekujemy od Parlamentarzystów z naszych okręgów wyborczych autentycznego reprezentowania interesów i opinii swoich wyborców.

Będziemy uważnie analizować ich aktywność w Sejmie i Senacie, na bieżąco informować społeczeństwo o decyzjach i wynikach głosowań, jak również organizować cykliczne wysłuchania publiczne. W okresie przedwyborczym wystawimy ocenę społeczną pracy Parlamentarzystów reprezentujących wyborców naszego regionu.

<<< Wstecz