22-07-2014
Posiedzenie Zarządu Regionu
W poniedziałek, 21 lipca, odbyło się drugie w tej kadencji zebranie Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność". Większość punktów, omówionych w trakcie obrad, a także większość podjętych tam decyzji dotyczyła spraw organizacyjnych.
- To początek kadencji, więc musimy przebrnąć przez sprawy proceduralne, organizacyjne, byśmy przez najbliższe cztery lata mogli działać sprawnie i z jak największym pożytkiem dla członków naszego związku - tłumaczy przewodniczący ZR, Marek Bogusz. Stąd też wynikła konieczność zatwierdzenia między innymi schematu organizacyjnego Zarządu Regionu Podbeskidzie oraz regulaminów pracy ZR i jego Prezydium. Członkowie Zarządu Regionu podjęli także decyzję o opracowaniu swoistego "bilansu otwarcia" nowych władz podbeskidzkiej "Solidarności" - przeprowadzenia audytu w Zarządzie Regionu przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną.
W porządku obrad znalazły się także stałe punkty, znane z posiedzeń Zarządu w poprzedniej kadencji. Tak więc na początku zebrania poseł Stanisław Szwed przedstawił najważniejsze sprawy, jakimi ostatnio zajmował się Sejm RP. Z kolei Marcin Tyrna i Andrzej Biegun złożyli sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Komisji Krajowej, które odbyło się 8 lipca w Warszawie. Omówiono także bieżącą sytuację w zakładowych organizacjach związkowych. W tym punkcie Stanisław Skrzyp z żywieckiego Famedu przedstawił aktualną sytuację w swej spółce, w tym niekończącą się batalię o terminowe wypłacanie wynagrodzeń oraz problemy związane z wprowadzeniem nowego układu zbiorowego pracy. Przedstawiono także sytuację pracowników bielskiej Książnicy Beskidzkiej, którzy bezskutecznie walczą o podwyżki płac w swej instytucji.
Odrębnym punktem obrad było omówienie najważniejszych wniosków z bieżącej analizy wpływów składek członkowskich w regionie. Członkowie ZR byli zgodni, że takie analizy powinny być prowadzone na bieżąco, a ich wyniki co pewien czas winny być omawiane na zebraniach Zarządu.
W trakcie posiedzenia omówiono pierwsze przygotowania "Solidarności" do jesiennych wyborów samorządowych. Już dziś wiadomo, że wśród kandydatów znajdą się też członkowie "Solidarności", wspierani i promowani przez związek. Zaprezentowano także stan przygotowań do najważniejszych imprez i uroczystości, które są organizowane przez podbeskidzką "Solidarność", a więc Festynu Rodzinnego "Solidarności" (16 sierpnia) i Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego "Solidarności" na Groń Jana Pawła II (6 września). Szczegóły, dotyczące tych imprez, znaleźć można na internetowej stronie Zarządu Regionu. Przedstawiono też stan przygotowań do tradycyjnej już, rocznicowej Mszy św. na szczycie Matyski w Beskidzie Żywieckim, która odprawiona zostanie w sobotę, 13 września. Przypomniano także, że tydzień później, 20 i 21 września, dobędzie się tradycyjna Pielgrzymka Świata Pracy na Jasną Górę. Najprawdopodobniej Zarząd Regionu, w zależności od potrzeb, będzie wspomagał organizację indywidualnych i zbiorowych wyjazdów na te uroczystości w Częstochowie.
Poinformowano także o stanie przygotowań organizacyjnych do największego przedsięwzięcia - sprawozdawczo-wyborczego Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", który odbędzie się w październiku w Bielsku-Białej.
<<< Wstecz