13-09-2012


Promocja książki "Solidarność nauczycielska Ziemi Oświęcimskiej"

We wtorek, 11 września, w sali konferencyjnej parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu odbyła się promocja książki "Solidarność nauczycielska Ziemi Oświęcimskiej" autorstwa Haliny Gębołyś i Wiesława Konrada Czarnika.
W spotkaniu uczestniczyło blisko 150 osób, głównie nauczycieli szkół Oświęcimia i okolicznych gmin.

Spotkanie promocyjne zostało poprzedzone złożeniem kwiatów pod tablicą, poświęconą oświęcimskiej "Solidarności", znajdującą się na murze kościoła św. Maksymiliana. Tam też krótką modlitwę odmówił gospodarz parafii, ks. prałat Józef Niedźwiedzki, powierzając Bogu "Solidarność" i jej zadania.

Spotkanie prowadził szef podbeskidzkiej "Solidarności" Marcin Tyrna, który był inicjatorem i promotorem wydania tej publikacji. - Chcemy, by po naszej działalności, naszej misji pozostał jakiś materialny ślad. To nie są tylko tablice i pomniki, ale też wszelkie publikacje, które pozwalają ocalić od zapomnienia naszą pracę, naszą przeszłość. Dlatego cieszę się bardzo z tej ksiązki i równocześnie namawiam inne osoby, inne organizacje "Solidarności" do opracowywania swych dziejów - mówił Marcin Tyrna podczas spotkania, dziękując autorom za podjęty trud.

- W tej książce przedstawiliśmy nasze przeżycia, zaprezentowaliśmy wydarzenia, ludzi, ich doświadczenia i postawy. Na podstawie historii nauczycielskiej "Solidarności" chcieliśmy pokazać, jak ruch społeczny "Solidarność" rodził się, rozwijał, trwał w trudnych dla niego czasach, jak przetrwał i trwa do dziś - mówili autorzy w trakcie prezentacji swej pracy. Ich 152-stronicowa książka ma formę kalendarium lat 1980-1990. Opisane w niej zostały zarówno wydarzenia w oświęcimskiej "Solidarności" oświatowej, jak również zdarzenia o randze ogólnopolskiej. We dwóch wstępnych rozdziałach prof. Andrzej Paczkowski opisał zarys dziejów NSZZ "Solidarność" w Polsce, a Artur Kasprzykowski z IPN przedstawił historię oświęcimskiej "Solidarności", przypominając jej najaktywniejszych członków, a także osoby z tego terenu represjonowane po 13 grudnia 1981 roku.

Publikacja, wydana pod patronatem podbeskidzkiej "Solidarności", została dofinansowana przez miasto i powiat oświęcimski oraz Zarząd Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność", oświatową "Solidarność" Oświęcimia i Małopolski, a także prywatnych darczyńców.

<<< Wstecz