20-07-2015

Nowe organizacje związkowe

W ostatnim czasie na Podbeskidziu powstało kilka nowych zakładowych organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” - między innymi w żywieckim Centrum Dializ Fresenius, w bielskiej spółce Trelleborg oraz w Domu Pomocy Społecznej w Komorowicach. Piotr Gołąb, kierujący regionalnym Działem Rozwoju Związku, zapowiada, że to nie koniec…

- Widzimy rosnące zainteresowanie zakładaniem zakładowych organizacji związkowych, zarówno w dużych jak i małych firmach czy instytucjach. Pracownicy chcą się organizować, bo chcą być traktowani przez pracodawców jak partner do rozmów – mówi Piotr Gołąb, szef Działu Rozwoju Związku. Podkreśla, że ludzie chcą mieć związek zawodowy w obronie przed zakusami pracodawcy, co nie oznacza, że chcą walczyć z dyrekcją czy zarządem swej firmy. Chcą przestać być bezbronni, bo w zakładach, gdzie nie działają związki zawodowe, pracownicy praktycznie skazani są na łaskę lub niełaskę pracodawcy. Nie dotyczy to tylko wynagrodzeń, bo związkowcy negocjują układy zbiorowe, rozmawiają w sprawach poprawy organizacji i warunków pracy, kwestiach zatrudnienia i wielu innych, które są w obszarze zainteresowania związków zawodowych. - Dlatego tak ważne jest, by w zakładzie działał sprawny i silny liczebnie związek. W takiej sytuacji pracownicy mają reprezentanta, który może być silnym partnerem w rozmowach z pracodawcą – mówi Piotr Gołąb. Kierowany przez niego podbeskidzki Dział Rozwoju Związku służy informacją i wszelką pomocą w organizacji zakładowych komisji „Solidarności”. Przeprowadza też specjalne akcje informacyjno-ulotkowe wśród załóg zakładów pracy, w których nie działają jeszcze związki zawodowe. Dodatkowe informacje jak się organizować można znaleźć na stronie internetowej podbeskidzkiej „Solidarności” ( www. solidarnosc.org.pl/bbial ) w zakładce „Dział Rozwoju Związku” lub bezpośrednio u Piotra Gołąba (tel. 530 760 060) – gwarantowana nie tylko życzliwość i pomoc, ale – jeśli trzeba - także dyskrecja.