20-10-2014


Sztandar "Solidarności" skoczowskiej Odlewni Żeliwa

W niedzielę, 19 października, w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, w kościele pw. świętych Piotra i Pawła w Skoczowie odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru "Solidarności" ze skoczowskiej spółki Teksid Iron Poland (Odlewni Żeliwa). Na swym sztandarze związkowcy umieścili wizerunek błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz Matki Bożej Ostrobramskiej.

Poświęcenia sztandaru dokonali proboszcz parafii ks. kanonik Antoni Dewor oraz jego poprzednik ks. prałat Alojzy Zuber. Wśród uczestników uroczystości byli m.in. przewodniczący podbeskidzkiej "Solidarności" Marek Bogusz, posłowie Stanisław Szwed i Stanisław Pięta, przedstawiciele władz samorządowych, w tym burmistrz Skoczowa Janina Żagan i radny sejmiku wojewódzkiego Jan Kawulok.
Na zakończenie Mszy św. przewodniczący "Solidarności" w spółce Teksid Iron Poland Tadeusz Mendrek przypomniał, że niespełna dwa miesiące temu Stolica Apostolska oficjalnie ogłosiła bł. ks. Jerzego Popiełuszkę patronem związku zawodowego "Solidarność". W swym wystąpieniu Tadeusz Mendrek mówił między innymi:
Ojciec Święty Jan Paweł II przywołując postać Bł. Ks. Jerzego napominał " aby z tej śmierci wyrosło dobro jak z krzyża zmartwychwstanie", zmartwychwstanie czyli droga do zwycięstwa. "Solidarność" kroczyła i kroczy tą drogą. Przez ponad trzydzieści lat przeszła wiele. Represje stanu wojennego, trud funkcjonowania w podziemiu, wewnętrzne spory i zdrady przywódców, Okrągły stół, wykluczenie społeczne. Droga trudna ale droga, która trwa. "Solidarność" nie zwinęła sztandarów, chociaż do tego często ją nakłaniano, nie zakończyła swej historycznej misji w muzeum i na kartach książek pisanych przez historyków. Jej służba Ojczyźnie trwa, "Solidarność" niesie przesłanie Sierpnia 1980 roku, to przesłanie nie zamilknie.
Dzisiaj święcimy nowy sztandar Komisji Zakładowej Odlewni Żeliwa w Skoczowie. Na jego rewersie widnieje postać Kapelana Solidarności. Przyszliśmy z tym sztandarem prosić o jego poświęcenie bo wiemy, że Kościół staje dziś tak jak w czasie nauczania bł. ks. Jerzego po stronie robotniczej "Solidarności", po stronie ludzi pracy.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy uroczystości spotkali się przy poświęconym dokładnie pięć lat wcześniej obelisku, upamiętniającym ks. Jerzego Popiełuszkę. Po wspólnej modlitwie przy obelisku złożone zostały wiązanki kwiatów.


<<< Wstecz