16-07-2013
Utworzenie Ogólnopolskiego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego
W Warszawie 11 lipca 2013 r. liderzy trzech największych central związkowych: NSZZ "Solidarność", OPZZ i FZZ zawiązali Ogólnopolski Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.
Jednym z głównych powodów powstania komitetu jest sprzeciw wobec zmian w Kodeksie pracy, wprowadzających elastyczny czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Centrale związkowe domagają się też m.in. podwyższenia płacy minimalnej i ograniczenia stosowania umów śmieciowych. NSZZ "Solidarność" chce również zmiany ustawy o referendach ogólnokrajowych, ponieważ ustawa w obecnym kształcie pozwala sejmowej większości storpedować każdą obywatelską inicjatywę referendalną. Związkowcy z Solidarności przekonali się o tym, zbierając ponad 2 mln podpisów poparcia pod wnioskiem o referendum w sprawie wieku emerytalnego. Sejm ten wniosek po prostu odrzucił.
Ponadto, podczas konferencji prasowej liderzy komitetu protestacyjno-strajkowego w osobach: Piotr Duda, Jan Guz oraz Tadeusz Chwałka podali do wiadomości publicznej, że 11 września 2013 r. to data rozpoczęcia dużej akcji związkowej w Warszawie.
Dajemy rządowi jeszcze dwa miesiące na spełnienie naszych postulatów - zapewniali.
Przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" Piotr Duda nawiązał do wypowiedzi Pana premiera na konwencji PO w Chorzowie. Wówczas D. Tusk mówił, że PO powinna być jak jedna pięść. Dzisiaj reprezentatywne związki zawodowe są też jak jedna pięść, ale nie skierowana przeciwko społeczeństwu, tylko skierowana przeciwko tym wszystkim, którzy wprowadzają antypracownicze rozwiązania i chcą mniej demokracji bezpośredniej.
Bardzo ważnym dla Polaków problemem, który został poruszony podczas konferencji prasowej jest również temat szkodliwego dla Polski pakietu klimatyczno-energetycznego. Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz przypomniał, że kluczowe negocjacje dotyczące pakietu miały miejsce w 2008 roku, kiedy u władzy była już obecna ekipa rządząca. Kolorz przedstawił też liczne działania Solidarności, które miały na celu powstrzymanie rządu i polskich negocjatorów od podejmowania niekorzystnych dla polskiej gospodarki decyzji.
Kolejne, robocze spotkanie Ogólnopolskiego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego odbędzie się 18 lipca br.
<<< Wstecz