18-06-2015

Pogotowie protestacyjne zawieszone

Wybór nowego prezydenta oraz postęp prac legislacyjnych powołujących Radę Dialogu Społecznego pozwalają mieć nadzieję na powrót do normalności w relacjach z władzą, dlatego Komisja Krajowa zawiesiła trwające od początku roku pogotowie protestacyjne. To jedna z ważniejszych decyzji podjętych podczas obrad Komisji Krajowej, które odbyły się w Toruniu w dniach 16-17 czerwca.

- Zawieszenie pogotowia strajkowego to gest dobrej woli Związku. Po jesiennych wyborach parlamentarnych u władzy powinni znaleźć się ludzie, którzy nie dbają o zasobność własnych portfeli i drogie zegarki, ale którym zależy na kondycji państwa – komentują związkowcy. W trakcie obrad przewodniczący "S" Piotr Duda odczytał list od prezydenta-elekta Andrzeja Dudy, w którym nowo wybrany prezydent dziękując za wsparcie przypomniał swoją deklarację realizacji porozumienia zawartego z "S". - To cel w procesie rozwoju naszego państwa, cel do którego będę dążył, który pragnę realizować – napisał Andrzej Duda.

Komisja Krajowa zajęła się też sytuacją w poszczególnych branżach i regionach oraz planowaniem działań związku w najbliższych miesiącach. Jednym z tematów "Krajówki" była sytuacja w przemyśle lotniczym po tym, jak warte 13 mld zł zamówienie MON na śmigłowce trafi do Airbus Helicopters, producenta zewnętrznego.

Związkowcy na początku obrad minutą ciszy uczcili tragicznie zmarłych dwóch górników w katastrofie w KWK "Wujek". Ich ciała odnaleziono po dwumiesięcznej akcji ratowniczej.