03-09-2012

Obchody XXXII rocznicy powstania "Solidarności" na Podbeskidziu

Główne uroczystości na Podbeskidziu, związane z trzydziestą drugą rocznicą powstania NSZZ "Solidarność", odbyły się 1 września br. pod Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia na Matysce w Radziechowach.
Jubileuszowe obchody rozpoczęła Droga Krzyżowa. Przy poszczególnych stacjach wzdłuż Golgoty Beskidów modlili się związkowcy. Następnie o godzinie 12 .00 została odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczył zasłużony kapelan "Solidarności" ks. prałat Zbigniew Powada. Proboszcz bielskiej parafii katedralnej modlił się przy ołtarzu w koncelebrze kapłanów z Radziechów, Żywca, Ostrego-Twardorzeczki i Bielska-Białej. W homilii podczas Eucharystii ks. prof. Tadeusz Borutka podkreślił doniosłą rolę "Solidarności" oraz zwrócił uwagę na ciągłą potrzebę istnienia tego ruchu. Wśród darów ofiarnych były: chleb, wino, winogrona oraz kosz biało-czerwonych róż. Po liturgii kwiaty te uroczyście złożono przy XII stacji Golgoty Beskidów.

Po Mszy św. głos zabrał przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie Marcin Tyrna. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że obecne wydarzenia w kraju w niczym nie przypominają tego, o co niegdyś walczyli działacze związkowi i z powodu czego tracili zdrowie i mienie. Marcin Tyrna zaapelował, by każdy w miejscu, w którym żyje i pracuje, nadal podejmował takie działania, "by nie zaprzepaścić tego, co z wielkim trudem wywalczyli poprzednicy". Przemawiał także Alojzy Pietrzyk - legendarny szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".

Wśród uczestników modlitwy byli m.in. przedstawiciele Parlamentu polskiego: Pan Stanisław Szwed oraz Pan Stanisław Pięta, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele władz samorządowych, Starosta Powiatu Żywieckiego Pan Andrzej Zieliński, Burmistrz Żywca Pan Antoni Szlagor oraz Wójt Gminy Radziechowy - Wieprz Pan Grzegorz Figura, któremu podbeskidzka "Solidarność" pragnie szczególnie podziękować za pomoc w zorganizowaniu uroczystości rocznicowych. Ponadto wśród zaproszonych gości byli również: Pani Jadwiga Klimonda - Prezes Stowarzyszenia Dzieci Serc oraz młodzież ze Związku Strzeleckiego Piechoty Górskiej.

Obecne były również poczty sztandarowe z naszego regionu - m. in.: Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność", Browaru Żywiec, Fiata Auto-Poland, MZK Bielsko - Biała, Straży Pożarnej z Radziechowy - Wieprz. W uroczystościach uczegniczyli również reprezentanci Zarządu Głównego Górali Polskich. Uroczystości uświetniła Kapela Góralska "Grojcowianie", która swoim śpiewem zauroczyła wielu uczestników.

Wiceprzew. ZR Podbeskidzie
Jarosław Biegun