15-05-2015

Podbeskidzie przy grobie Księdza Jerzego

Podbeskidzka "Solidarność" aktywnie włącza się w pełnienie straży przy grobie patrona naszego Związku, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – taką decyzję podjął jednogłośnie Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność". Pierwszy "podbeskidzki" dyżur przy grobie Księdza Jerzego odbył się 12 i 13 maja. Uczestniczyli w nim członkowie ZR z przewodniczącym regionu Markiem Boguszem i jego zastępcą Andrzejem Madydą.

Niezwykła warta przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu trwa od ponad trzydziestu lat. Członkami tej honorowej straży coraz częściej są członkowie "Solidarności" z różnych zakątków Polski. Nie powinno to nikogo dziwić: od blisko roku Ksiądz Jerzy, za zgodą Watykanu, jest oficjalnym patronem NSZZ "Solidarność". Kościelna Służba Porządkowa powstała jeszcze za życia ks. Popiełuszki. Jej założenie to był po prostu wymóg czasu - trzeba było chronić ks. Jerzego oraz ludzi, którzy przybywając do kościoła na Żoliborzu chcieli się wyciszyć i nabrać sił do walki o wolność. Służba wytrwale pełniła swoje dyżury - zarówno w mieszkaniu ks. Jerzego jak i podczas comiesięcznych Mszy św. za Ojczyznę.

Aktualnie czuwanie ma znaczenie symboliczne. Jest dowodem trwania przy wartościach, za które ks. Jerzy nie wahał się oddać swego młodego życia. Na dyżury do służby porządkowej przyjeżdżają ludzie z wielu stron Polski. Stoją tu w dzień i w nocy, w niedzielę i w święta - 24 godziny na dobę. Obecnie Kościelna Służba Porządkowa przy grobie Księdza Jerzego jest wspomagana przez członków NSZZ Solidarność, ponieważ dotychczasowi porządkowi sprzed ponad trzydziestu lat osiągnęli w większości wiek dość zaawansowany i potrzebują pomocy. - Na każdy nasz dyżur chcemy wystawić ośmioosobowe grupy związkowców, najlepiej z jednej lub dwóch komisji. Będą oni pełnić wartę na zmianę przez cała dobę, od godziny trzynastej jednego dnia do trzynastej dnia następnego - mówi Marek Bogusz. Już wiadomo, że w najbliższym czasie dyżury przy grobie Księdza Jerzego pełnić będą związkowcy z komisji „Solidarności” żywieckiego Hutchinsona, Fiata Auto Poland i Browaru Żywiec.