13-02-2014


Licealiści o "Solidarności"

Kto z przedstawicieli władz podpisał porozumienie w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku? W którym mieście i kiedy milicja zastrzeliła trzech demonstrantów, protestujących przeciwko rygorom stanu wojennego? W jakim zakładzie pracy mieściła się siedziba komitetu strajkowego podczas strajku generalnego podbeskidzkiej "Solidarności" w styczniu 1981 roku? Na ile lat więzienia został skazany na początku stanu wojennego Patrycjusz Kosmowski?

Odpowiedzi na te i ponad 40 innych pytań, dotyczących wydarzeń z lat 1976-1989 musieli znać uczestnicy finału IV Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego "Solidarni", który odbył się we wtorek, 11 lutego w bielskim Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej. Konkurs ten organizowany jest corocznie przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" dla upamiętnienia podbeskidzkiego strajku generalnego, zakończonego 6 lutego 1981 roku. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Śląski Kurator Oświaty.

W finałowych zmaganiach wzięło udział 46 uczniów z 19 szkół ponadgimnazjalnych Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Kóz i Żywca. - Jestem wam wszystkim wdzięczny za to, że postanowiliście, mimo mnóstwa innych obowiązków, przygotować się i wziąć udział w tym konkursie. My odchodzimy, więc chcemy wam przekazać to wspaniałe dziedzictwo, jakim była i jest "Solidarność" - mówił do uczestników konkursu szef podbeskidzkiej "Solidarności", Marcin Tyrna. Słowa podziękowania dla uczestników konkursu przesłał też dyrektor katowickiego oddziału IPN, dr Andrzej Drogoń. "Dziękuję wam za udział w tym konkursie oraz za zainteresowanie historią Polski. Myślę, że to zarażenie się duchem solidaryzmu społecznego pozostanie dla wszystkich uczestników wskazaniem wyborów dróg, które będą towarzyszyły ich przyszłemu życiu" - napisał dr Andrzej Drogoń w piśmie, odczytanym przed ogłoszeniem wyników konkursu.

Największą wiedzą, dotyczącą "Solidarności" i czasów końca PRL-u, wykazał się Łukasz Łopata, maturzysta z Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kozach, przygotowany przez historyka z tej szkoły, Miłosza Zelka. Uczeń ten w bielskim konkursie uczestniczył już po raz trzeci - dwa lata temu zdobył piątą lokatę, a w ubiegłym roku był drugi. W tym roku drugą nagrodę zdobyły dwie uczennice, Weronika Czul z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu oraz Magdalena Strzelec z cieszyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego. Na trzecim miejscu uplasował się Andrzej Pończa, reprezentujący Zespół Szkół im. Władysława Szubińskiego w Cieszynie. W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej najwyżej uplasowała się trzyosobowa reprezentacja z wymienionego już cieszyńskiego Osucha, przygotowana przez Klaudię Wybraniec i Dawida Czakona.


Uczniowie mieli tylko jedną godzinę, by uporać się z odpowiedziami na blisko 50 pytań.


Uroczyste podsumowanie konkursu otwiera szef podbeskidzkiej "Solidarności", Marcin Tyrna.


Irena Wojciechowska z Oddziału IPN w Katowicach odczytuje list do uczestników konkursu, wystosowany przez dyrektora Oddziału, dr. Andrzeja Drogonia.


Zwycięzcy tegorocznego konkursu - od lewej stoją: Magdalena Strzelec, Łukasz Łopata, Weronika Czul i Andrzej Pończa.


Jeszcze raz zwycięzcy - tym razem ze swymi nauczycielami.


Zwycięska drużyna IV Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego, reprezentująca cieszyńskie I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego - od prawej: Łukasz Londzin, Angelika Słowik, Alicja Gorońska i Magdalena Strzelec oraz ich opiekunka, Klaudia Wybraniec. Na zdjęciu brakuje drugiego nauczyciela, który przygotowywał laureatów, Dawida Czakona.


Pamiątkowe zdjęcie zwycięzców konkursu, jego organizatorów i gości uroczystego zakończenia.

Zdjęcia: Artur Kasprzykowski

<<< Wstecz