12-11-2013


Święto Niepodległości

W Bielsku-Białej główne uroczystości z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się od Mszy Świętej za ojczyznę, odprawionej w świąteczny poniedziałek 11 listopada w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbe w Aleksandrowicach.

Wspólnej modlitwie przewodniczył biskup Tadeusz Rakoczy, który w homilii zaznaczył, że niepodległość Polski w 1918 roku nie przyszła sama, lecz dzięki Bożej Opatrzności stała się wynikiem polskiego wysiłku i pragnienia popartego czynem i ofiarą. "Na długiej i trudnej drodze do wolności prowadzącej przez wojny, powstania, zesłania i ciężką pracę, Polska dochowała wiary i nigdy nie zgasiła ducha wśród swoich synów i córek" - mówił kaznodzieja i podkreślał, że niepodległość ta rodziła się, dzięki "nadziei, tęsknocie w wierze, w religii i w i ścisłym związku z Kościołem".

Biskup przypominał, że aby pojąć dobrze prawdę o Ojczyźnie, przeszłość nie należy poznawać tylko od święta. Zwracał uwagę, że polskie wartości narodowe przetrwały stan opresji i przeniosły je przez lata wojny i komunizmu Kościół, działające w konspiracje środowiska narodowe, niepodległościowe, AKowskie, oraz polskie rodziny. "Byliśmy narodem nadziei i wbrew tragicznym przeżyciom nie straciliśmy wiary, że przyjdzie Polska w imię Pana" - dodawał ordynariusz. Wskazywał też, że droga do wolności była drogą czynu, wielkiej myśli, wielkiej nadziei i ofiary.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych miasta i powiatu, wojska, organizacji społecznych, szkół oraz liczna reprezentacja harcerzy i kombatantów ze swymi sztandarami. Nie zabrakło też związkowców z "Solidarności", w tym pocztu sztandarowego i reprezentacji Zarządu Regionu Podbeskidzie z wiceprzewodniczącym Jarosławem Biegunem oraz szefem Sekretariatu Metalowców Bogdanem Szozdą.

Po zakończeniu mszy uczestnicy uroczystości poprzedzani wojskową orkiestrą i kompanią honorową 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego przeszli na pobliski cmentarz wojskowy, gdzie odbył się niepodległościowy Apel Pamięci. "Do was wołam, potomni! Bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej zapisali się na trwałe w naszych sercach. Dziś wolna Polska wyraża im swoją wdzięczność i cześć, a młode pokolenie uczy się na ich wzorcach obywatelskiej i żołnierskiej wierności ojczyźnie" - mówił oficer prowadzący apel. Uroczystość zakończyła się salwą honorową i złożeniem pod żołnierskimi pomnikami wiązanek kwiatów.

<<< Wstecz