09-05-2012


Rajd Górski im. kapt. Henryka Flame ps. "Bartek"

W dniach 2-3 maja 2012 r. śladami żołnierzy podziemia antykomunistycznego, na Podbeskidziu zorganizowany został już po raz ósmy Rajd Górski im. kapt. Henryka Flame ps. "Bartek".

Celem rajdu jest zapoznanie jego uczestników z historią podziemia antykomunistycznego na Podbeskidziu i propagowanie aktywnego wypoczynku wśród młodzieży.

3 maja 1946 r. oddziały VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzone przez kapitana Henryka Flame ps. Bartek, zajęły Wisłę. Ku przerażeniu miejscowych peperowców i milicjantów, partyzanci NSZ przeszli przez miasto w defiladzie. Defiladę przyjmował sam dowódca, kpt. Flame, jadąc na białym koniu. Dla upamiętnienia tego wydarzenia i oddania czci żołnierzom podziemia antykomunistycznego, młodzi ludzie już od ośmiu lat uczestniczą w rajdzie i tradycyjnie przeprowadzają defiladę ulicami Wisły, co jest nawiązaniem do wydarzeń sprzed 66 lat.
Następnie w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, proboszcz Wiesław Bajger wraz z prałatem Władysławem Nowobilskim, odprawili Mszę świętą w intencji śp. kpt. Henryka Flame oraz jego pomordowanych żołnierzy NSZ. Płomienne, patriotyczne kazanie wygłosił ks. Henryk Skurski SDS z Wisły. Po Mszy świętej strzelcy poprowadzili uroczystości, w trakcie których kilkunastu kandydatów złożyło przyrzeczenie strzeleckie.
Odbył się także uroczysty apel poległych.

Na obchodach obecny był honorowy patron Rajdu - Poseł Stanisław Pięta, który uczestniczył w tegorocznej trasie. Przybyły także siostry ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej na czele z s. dyrektor Ines Domszy. Warto dodać, że 4 siostry także przeszły całą trasę razem z uczestnikami. W marszu wziął udział również wiceprzewodniczący Rady Miasta Czechowic-Dziedzic Bartłomiej Fajfer. Obecny był Łukasz Curyło - wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia "Przyjaźń Jaworznicka".

W uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli podbeskidzkiej "Solidarności" z wiceprzewodniczącym NSZZ "Solidarność" Regionu Podbeskidzie Jarosławem Biegunem na czele, któremu towarzyszyła delegacja związku i poczet sztandarowy. W obchodach uczestniczyła także delegacja Narodowych Sił Zbrojnych, w której znajdował się pan Andrzej Jamro i pani Aleksandra Moroń de domo Przewoźnik, córka Tadeusza Przewoźnika "Kuby". To właśnie stryj pani Aleksandry - Jan Przewoźnik "Ryś" 66 lat temu na białym koniu prowadził w Wiśle defiladę ugrupowań NSZ.
Uroczystości uświetniał ponadto sztandar oddziału żywieckiego NSZ.

Po uroczystościach odbył się konkurs wiedzy historycznej na temat podziemia niepodległościowego na Podbeskidziu, który zorganizowany został pod nadzorem magistrów Jacka Żyrka i Rafała Kutryby. Ci, którzy nie brali udziału w konkursie, dzięki obecności Magaleny Lenart ze studia filmowego Dr Watkins, mieli okazję zapoznać się z filmem "Historia Roja", wyświetlonym w kinie Domu Zdrojowego.
Zwycięzcami konkursu zostali: Aleksandra Pleśniak z VI LO w Bielsku-Białej oraz Jacek Gębala z Gimnazjum nr 9 w Bielsku-Białej. Laureaci konkursu oraz zwycięzca losowania - strz. Dawid Gazda pojadą na wycieczkę do Brukseli, którą ufundował patron honorowy Rajdu prof. Ryszard Legutko.
Rajd został zorganizowany przez Zespół Szkół Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej, Strzelecki Obwód Piechoty Górskiej oraz Międzyszkolny Klub Historyczny im. Danuty Siedzikówny "Inki".

<<< Wstecz