23-09-2011


Kryzysowa konferencja

Z inicjatywy Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" w czwartek, 22 września, w sali konferencyjnej hali widowiskowo-sportowej pod Dębowcem w Bielsku-Białej odbyła się konferencja pod hasłem "Strategia NSZZ "Solidarność" w dobie kryzysu gospodarczego w kraju i na świecie". Głównymi prelegentami byli ekspert Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", socjolog dr Stephane Portet (Francja), członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Henryk Nakonieczny, odpowiedzialny między innymi za dialog i negocjacje w Komisji Trójstronnej, oraz poseł Stanisław Szwed. W konferencji uczestniczyło blisko sto osób, zainteresowanych problematyką aktualnych procesów społeczno-gospodarczych i sytuacją ludzi pracy.
Spotkanie odbyło się dzięki pomocy PZU Życie S.A., w ramach trwającej od ubiegłego roku współpracy.

Na zakończenie spotkania przyjęte zostało stanowisko, podsumowujące debatę i zawierające pokonferencyjne wnioski.
Oto treść tego dokumentu:

My, uczestnicy konferencji zatytułowanej "Strategia NSZZ "Solidarność" w dobie kryzysu gospodarczego w kraju i na świecie", zorganizowanej 22 września 2011 roku przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" przy współudziale ekspertów związkowych - dr. Stephane Portet, Henryka Nakoniecznego i Stanisława Szweda, uważamy, że:
  1. W obecnej, trudnej sytuacji kryzysowej konieczne jest, by krajowe władze NSZZ "Solidarność", oprócz podejmowania działań bieżących, zorganizowały ogólnozwiązkową debatę na temat obecnej sytuacji i pojawiających się zagrożeń, a następnie opracowały nową strategię związku zawodowego "Solidarność".
  2. Ciągle aktualna i coraz bardziej nagląca jest sprawa powołania związkowego ośrodka eksperckiego - Instytutu Spraw Społecznych "Solidarności", który będzie się zajmował wypracowaniem bieżących analiz i ekspertyz dla potrzeb Związku, pomocnych także Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" do podejmowania decyzji, najbardziej adekwatnych do aktualnej sytuacji i pojawiających się zagrożeń.
  3. Oczekujemy od struktur regionalnych i krajowych NSZZ "Solidarność" organizacji dalszych tematycznych konferencji, które także będą pomocne w wypracowaniu - w trybie pilnym - strategii "Solidarności" w dobie kryzysu światowego, która pomoże przeciwdziałać postępującej patologii i degradacji środowiska pracowniczego.
  4. Oczekujemy także na zapowiadaną kontynuację eksperckich analiz i opracowań, które zostały zapoczątkowane raportem "Praca Polska 2010". Są one niezbędnie nie tylko do diagnozowania obecnej sytuacji, ale także do wypracowania najważniejszych kierunków działań "Solidarności".
  5. Żyjemy w okresie totalnego załamania przekazu medialnego i informatycznego państwa, permanentnej blokady informacji związkowej i kłamliwej, liberalnej propagandy. Temu zjawisku musimy przeciwdziałać tworząc nowe kanały przepływu rzetelnej informacji. Także w tej kwestii oczekujemy od kierownictwa NSZZ "Solidarność" nowych koncepcji i propozycji.
  6. Uczestnicy konferencji stanowczo stwierdzają, że związek zawodowy "Solidarność" nie wykorzystuje w sposób właściwy zdobyczy demokracji wywalczonej w sierpniu 1980 roku. Czas odejść od kłamliwego sloganu o apolityczności związku. Uważamy, że ciągle aktualne jest hasło "Nic o nas bez nas" . Przed nami trudny czas ponoszenia kosztów kryzysu. Tylko świadoma strategia, poparta solidarnym działaniem może powstrzymać dalszą degradację sytuacji ludzi pracy w Polsce i marginalizację roli związków zawodowych w naszym kraju.

<<< Wstecz