25-04-2012
STANOWISKO
Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność"
z 23 kwietnia 2012 r.
w sprawie łamania praw pracowniczych i związkowych
w Fiat Auto Poland
Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" z najwyższym niepokojem obserwuje powtarzające się od dłuższego czasu, a ostatnio poważnie nasilające się przykłady łamania w Fiat Auto Poland podstawowych praw pracowniczych oraz związkowych przez osoby występujące wobec zatrudnionych w imieniu pracodawcy i kategorycznie domaga się natychmiastowego zaprzestania takich praktyk oraz pełnego poszanowania polskiego prawa.
Zwracamy uwagę, że prowadzenie przez przedstawicieli pracodawcy (kierowników i tzw. specjalistów RePo) w godzinach pracy i z wykorzystaniem sprawowanych funkcji agitacji antyzwiązkowej oraz wywierania na podwładnych presji, by wycofali swoją zgodę na potrącanie składek związkowych bezpośrednio z wynagrodzenia wypełnia nie tylko znamiona niedopuszczalnego utrudniania działalności związkowej, o której mówi art. 35 ustawy o związkach zawodowych, ale przede wszystkim stanowi naruszenie art. 59 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Nie ulega zatem wątpliwości, że są to działania naruszające porządek prawny Rzeczpospolitej Polskiej i jako takie w żadnym wypadku nie powinny mieć miejsca.
Trzeba jednocześnie stanowczo stwierdzić, że systematycznie powtarzające się - a tym samym noszące znamiona zorganizowanej akcji - wzywanie przez funkcyjne osoby w Fiat Auto Poland w czasie pracy podwładnych, celem wypytywania ich o sympatie związkowe oraz poglądy społeczne stanowi jawne pogwałcenie art. 51 oraz art. 31 ust. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Takie inwigilacyjne praktyki przełożonych, nie mające żadnego związku z pracą wykonywaną przez podległe osoby, stanowi równocześnie naruszenie
art. 111 i 113 Kodeksu pracy oraz wypełniają znamiona korzystania ze swojego prawa w sposób niezgodny z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem oraz zasadami współżycia społecznego, co jest działaniem bezprawnym zgodnie z art. 8 Kodeksu pracy oraz art. 5 Kodeksu cywilnego. Tego typu praktyki naruszają także przepisy ustawy o ochronie danych osobowych, uznających informacje o przynależności do związków zawodowych za tzw. wrażliwe dane osobowe. Dlatego co do zasady nie mogą być one ujawnione osobom trzecim, tymczasem Fiat Auto Poland dane dotyczące pracowników wnioskujących o potrącanie składki związkowej przez pracodawcę z wynagrodzenia przekazuje kierownikom oraz specjalistom RePo, choć ani jedni, ani drudzy z pobieraniem składki z wynagrodzeń pracowników nie mają najmniejszego związku.
Takie działania w sposób oczywisty są również sprzeczne z art. 413 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy Fiat Auto Poland, a tym samym ich tolerowanie przez pracodawcę oznacza zarówno brak elementarnego szacunku dla własnego podpisu złożonego pod tym dokumentem, jak również co najmniej przyzwolenia na łamanie najważniejszego wewnątrzzakładowego aktu prawa pracy.
Na takie praktyki - a zwłaszcza naruszanie przepisów powszechnie obowiązującego prawa - nigdy nie było i nie będzie zgody naszego Związku. Dlatego Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" kategorycznie wzywa Fiat Auto Poland do natychmiastowego zaprzestania dyskryminacyjnych antyzwiązkowych i antypracowniczych praktyk, a zarząd spółki do podjęcia energicznych działań, aby wykluczyć je w przyszłości.
Informujemy, że dalsze tolerowanie łamania na terenie zakładu i przez osoby występujące w imieniu pracodawcy obowiązującego w Polsce prawa gwarantującego poszanowanie praw pracowniczych, związkowych oraz obywatelskich zmusi nas do powiadomienia o takich działaniach organów państwowych, których zadaniem jest egzekucja przestrzegania porządku prawnego. Zgodnie z art. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej nasza Ojczyzna jest "demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej".
Zarząd Regionu Podbeskidzie
NSZZ "Solidarność"
<<< Wstecz