25-03-2012


Posłowie a referendum emerytalne

W poniedziałek 27 lutego 2012 r. związkowcy z podbeskidzkiej "Solidarności" rozpoczęli zaplanowane przez Komisję Krajową odwiedziny biur poselskich. Akcja trwała równocześnie w całym kraju. Przeprowadzono rozmowy z posłami, pytając ich o stanowisko w sprawie wniosku dotyczącego referendum emerytalnego oraz - jak będą głosowali w sprawie projektu "Solidarności", który został poparty podpisami blisko 1,5 miliona Polaków.

Związkowcy z Podbeskidzia odwiedzili 14 biur, przekazując parlamentarzystom pisma z prośbą o wyrażenie opinii na temat planowanej przez rząd RP reformy emerytalnej, w której proponuje się wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.

Na obecną chwilę Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" posiada odpowiedzi n/w posłów i senatorów.

Poseł RP Pan Stanisław Szwed (Prawo i Sprawiedliwość) - poprze wniosek o referendum oraz podkreśla, że jest zdecydowanym przeciwnikiem wydłużania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.

Poseł RP Pan Stanisław Pięta (Prawo i Sprawiedliwość) - poprze wniosek o referendum i sprzeciwia się reformie emerytalnej planowanej przez rząd RP.

Poseł RP Pan Krzysztof Szczerski (Prawo i Sprawiedliwość) - opowiada się za referendum i sprzeciwia się wydłużaniu wieku emerytalnego.

Senator RP Pan Andrzej Pająk (Prawo i Sprawiedliwość) - poprze inicjatywę "Solidarności" i jest za utrzymaniem obowiązujących regulacji emerytalnych.

Senator RP Pan Rafał Muchacki (Platforma Obywatelska) - uważa, że zmiany w systemie emerytalnym, w tym także wieku emerytalnego są konieczne, niemniej jednak jest zwolennikiem poprzedzenia tych zmian rzetelną dyskusją, opartą o argumenty merytoryczne.

Poseł RP Pani Dorota Niedziela (Platforma Obywatelska) - jest zdania, iż zmiana ustawy emerytalnej jest koniecznością z powodu problemów demograficznych. Zauważa jednak, iż treść ustawy powinna być wynikiem konsultacji społecznych.

Poseł na Sejm RP Małgorzata Pępek (Platforma Obywatelska) - twierdzi, że reforma systemu emerytalnego jest nieunikniona, gdyż Polacy oczekują wyższych emerytur, więc należy się zdecydować na podniesienie wieku emerytalnego. Pani Poseł zaznacza, że wydłużenie wieku emerytalnego powinno iść w parze z działaniami osłonowymi, mającymi na celu ochronę zatrudnienia osób w wieku 50+, a także młodych matek.

Do tej pory Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" nie posiada odpowiedzi od n/w parlamentarzystów: Sławomir Kowalski - PO, Mirosława Nykiel - PO, Czesław Gluza - PO, Aleksandra Trybuś - PO, Tadeusz Kopeć - PO, Paweł Graś - PO oraz Jacek Falfus - PiS.

<<< Wstecz