Search
Close this search box.

ul. Adama Asnyka 19, 43-300 Bielsko-Biała

Akcja protestacyjna pracowników PKP Cargo

Akcja protestacyjna pracowników PKP Cargo

25 lipca przed siedzibą PKP Cargo Południowy Zakład Spółki w Katowicach odbyła się pikieta przeciwko zwolnieniom grupowym zapowiedzianym przez pracodawcę. Wśród protestujących byli także związkowcy z Podzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” tej spółki z Czechowic-Dziedzic z pełniącym obowiązki przewodniczącego Dariuszem Kozikiem.

Foto: @pkpcargo_media
Foto: @pkpcargo_media

Uczestnicy protestu w Katowicach zwracali uwagę, że jednym pomysłem pracodawcy na ratowanie spółki jest wyrzucenie 30 proc. załogi na bruk. Tylko w katowickim zakładzie spółki Cargo pracę ma stracić blisko 790 osób. W skali całego kraju redukcje mają objąć 4142 pracowników, czyli jedną trzecia załogi. W ocenie związkowców zarząd spółki nie podjął próby wypracowania jakichkolwiek innych rozwiązań w drodze dialogu ze stroną społeczną. – Jak można mówić o dialogu skoro nie został przedstawiony żaden program naprawczy. Od razu stwierdzono, że albo nieświadczenia pracy, albo zwolnienia grupowe – powiedział w trakcie pikiety Stanisław Hrustek, przewodniczący Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

Jerzy Sośnierz, przewodniczący „Solidarności” w PKP Cargo Południowy Zakład Spółki w Katowicach przypomniał, że w 2015 roku przewoźnik także znalazł się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wówczas pracownicy zgodzili się na program oszczędnościowy, który pozbawił ich części wynagrodzeń, aby ratować firmę i te działania przyniosły efekt – Jeżeli chodzi o obecnego prezesa, w ogóle nie rozmawia na ten temat. On ma jedno zakodowane: zrestrukturyzować spółkę kosztem pracowników, czyli zwolnić jak najwięcej ludzi – zaznaczył szef „S” w katowickim zakładzie spółki.

W proteście wziął także udział szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz. Przewodniczący wezwał do przeniesienia negocjacji dotyczących sytuacji w PKP Cargo na wyższy poziom, czyli do rozpoczęcia rozmów z udziałem ministra infrastruktury oraz zarządu całej grupy PKP. Dominik Kolorz wskazał, że jednym z rozwiązań, które mogłyby stanowić alternatywę dla zwolnień grupowych w PKP Cargo, byłaby alokacja części pracowników do innych spółek kolejowych.

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” podkreślił również, że odpowiedzialność za fatalną kondycję PKP Cargo w dużej części ponosi poprzedni zarząd spółki oraz poprzedni rząd. Jednakże fakt ten w żaden sposób nie może usprawiedliwiać działań ich następców, które skupiają się wyłącznie na zwolnieniach pracowników.

Akcje protestacyjne przeciwko zwolnieniom grupowym będą również organizowane w innych zakładach wchodzących w skład PKP Cargo. 26 lipca protestować będą pracownicy Śląskiego Zakładu PKP Cargo w Tarnowskich Górach oraz Dolnośląskiego Zakładu PKP Cargo we Wrocławiu.

O zamiarze zwolnienia jednej trzeciej załogi zarząd PKP Cargo poinformował 3 lipca. Pracownicy PKP Cargo nie godzą się także na inne działania podejmowane przez zarząd spółki, m.in. na wypowiedzenie porozumień podpisanych w ostatnich latach przez przedstawicieli organizacji związkowych z pracodawcą, w tym zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

PKP Cargo, to największy w Polsce i jeden z największych w Europie kolejowych przewoźników towarowych. Firma zatrudnia 13,7 tys. pracowników, a wraz ze spółkami zależnymi ok. 20 tys. osób.

ak, łk (solidarnosckatowice.pl)

Więcej o sytuacji w PKP Cargo czytaj TUTAJ i TUTAJ