26-02-2013

Komunikat

z posiedzenia Zarządu Regionu Podbeskidzie
z dnia 25 lutego 2013 roku

Jednym z głównych tematów zebrania było omówienie zagrożeń, wynikających z proponowanych przez koalicję rządzącą PO - PSL zmian do Kodeksu pracy. Zarząd przyjął w tej sprawie Stanowisko.
Kolejnym ważkim tematem była kwestia negocjacji płacowych w zakładach pracy w kontekście zaprzestania funkcjonowania ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców. Postanowiono wysłać do wszystkich organizacji związkowych naszego Regionu ankiety, która pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie, czy spełniała swoje zadanie ustawa gwarantująca związkom zawodowym podjęcie rozmów z pracodawcą na temat wzrostu wynagrodzeń na dany rok. Omówiono:
- sprawy organizacji posiedzenia Komisji Krajowej w Bielsku-Białej w dniach 19 - 20 marca 2013 roku,
- bieżącą sytuację w Regionie oraz w zakładach pracy.
Przyjęto sprawozdanie z zakończonego europejskiego programu "Solidarni Społecznie Odpowiedzialni", którego Zarząd Regionu był beneficjentem.
Podjęto uchwałę zatwierdzającą sprawozdanie finansowe Zarządu Regionu za 2012 rok oraz uchwałę przyjmującą preliminarz budżetowy na 2013 rok.

Opracował
Sekretarz Zarządu Regionu
Jan Polak

Stanowisko
Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność"
z 25 lutego 2013 r.
ws. prób liberalizacji Kodeksu Pracy


Wersja do druku: [ pdf ] [ doc ]

Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" z wielkim niepokojem obserwuje kolejne próby liberalizacji przepisów Kodeksu Pracy. Projekt zmian w KP, opracowany w Ministerstwie Pracy i zaakceptowany przez rząd, jest już w Sejmie. Znalazły się w nim zapisy, którym związki zawodowe sprzeciwiały się na forum Komisji Trójstronnej, gdyż oznaczają drastyczne ograniczenie praw pracowniczych. Zmiany w Kodeksie Pracy, określane jako płynność i elastyczność czasu pracy, prowadzić będą do skrajnie antypracowniczych praktyk, sprowadzających się do niewolniczej pracy nawet po kilkanaście godzin dziennie bez dopłat za nadgodziny. Uderzy to zarówno w pracowników, jak i ich rodziny oraz w związki zawodowe. Oszustwem jest przy tym obiecywanie, że takie zmiany pomogą walczyć z bezrobociem - efekt będzie wręcz przeciwny!

Związek "Solidarność" wielokrotnie protestował przeciwko takim pomysłom. Teraz nie możemy bezczynnie patrzeć, jak są one wprowadzane w życie. W trakcie ostatniego Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", który odbył się w listopadzie ubiegłego roku w Kielcach, Komisja Krajowa została zobowiązana do "podjęcia skutecznych działań, które spowodują zablokowanie wprowadzenia niekorzystnych zmian w prawie pracy". Nadszedł czas, by pojąć takie działania, korzystając ze wszystkich możliwości i środków, nie wyłączając powszechnej, ogólnopolskiej akcji strajkowej.

Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" wnosi do Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" o rozpoczęcie natychmiastowej akcji informacyjnej, mającej na celu ukazanie społeczeństwu zagrożeń, jakie niosą za sobą planowane zmiany Kodeksu Pracy, oraz podjęcia zdecydowanych działań, będących odpowiedzią Związku na antypracowniczą politykę koalicji rządowej.

<<< Wstecz