30-01-2013



Konkurs dla licealistów
Co oni wiedzą o Solidarności?



Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach są organizatorami trzeciej edycji Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego "Solidarni, nasz jest ten dzień", adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. Celem tego konkursu jest zapoznanie młodzieży z historią "Solidarności" oraz - szerzej - sytuacją społeczno-polityczną w Polsce i Europie w latach 1976-1990, a także ukazanie roli i znaczenia NSZZ "Solidarność" w przemianach społeczno-politycznych w Polsce i na świecie.
Informacje na temat konkursu zostały przesłane do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu Podbeskidzia.
Do pierwszego, szkolnego etapu konkursu, przeprowadzonego w formie testu w połowie grudnia ubiegłego roku, przystąpili uczniowie z 19 szkół z Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Kóz, Żywca i Wisły. Ostatecznie do udziału w międzyszkolnym finale zakwalifikowało się 57 uczniów.
Spotkanie finałowe odbędzie się w środę, 6 lutego 2013 roku, w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej przy ul. Sterniczej 4 w Bielsku-Białej. Tego samego dnia odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem nagród dla zwycięzców.
Tegorocznemu konkursowi towarzyszą słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane 11 listopada 2003 roku w Watykanie do pielgrzymów z "Solidarności":
Wspominam te wydarzenia, bo mają one szczególne znaczenie w historii naszego narodu. A wydaje się, że uchodzą one pamięci. Młodsze pokolenia nie znają już tych wydarzeń z własnego doświadczenia. Można zatem pytać, czy właściwie docenią tę wolność, którą posiadają, jeśli nie będą znały ceny, jaka została za nią zapłacona. "Solidarność" nie może zaniedbać troski o tę historię, tak bliską, a równocześnie już odległą. Nie można nie przypominać powojennych dziejów odzyskiwania wolności. To jest dziedzictwo, do którego stale trzeba wracać, aby wolność nie przeradzała się w samowolę, ale miała kształt wspólnej odpowiedzialności za losy Polski i każdego jej obywatela.

<<< Wstecz