Solidarność Podbeskidzie Kolejna pikieta przed Teksidem

Kolejna pikieta przed Teksidem

W środę, 10 maja, przed siedzibą odlewni żeliwa Teksid Iron Poland w Skoczowie odbyła się pikieta protestacyjna, zorganizowana wspólnie przez zakładową „Solidarność” i NZZ Odlewników. Związkowcy domagają się 10-procentowych podwyżek płac dla całej, liczącej 530 osób, załogi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To już druga taka pikieta przed bramami Teksidu w ostatnim czasie. Pierwsza odbyła się 9 marca tego roku. – Walka o poprawę płac w naszej spółce trwa od lat. Każde podwyżki, choć są bardzo skromne, zawsze są poprzedzone szarpaniną i niepewnością. Doszło do tego, że zarobki w naszej spółce są niewiele większe od płac minimalnych, choć warunki pracy są u nas bardzo ciężkie. W okolicznych spółkach płace są dużo bardziej atrakcyjne, więc grozi nam odpływ najlepszych, ale kiepsko nagradzanych pracowników – tłumaczył wówczas Ryszard Dziasek, szef „Solidarności” w spółce Teksid Iron Poland. Podkreślał, że spółka cieszy się dobrą renomą w świecie, rośnie sprzedaż i wyniki finansowe, ale to wszystko nie przekłada się na wynagrodzenia pracowników, dzięki którym skoczowski Teksid jest w dobrej kondycji. – Rośnie frustracja pracowników. Pracują bardzo dobrze w niezwykle ciężkich warunkach i za to chcą szacunku oraz docenienia ich trudu – mówił wówczas szef „Solidarności”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Efektem tamtej pikiety było podjęcie rozmów przez przedstawicieli zarządu spółki na temat płac. Niestety, nie przyniosły one żadnych efektów. – Propozycje, jakie usłyszeliśmy, w żaden sposób nie zaspakajają oczekiwań załogi. Jesteśmy otwarci na negocjacje, ale oferta podwyżek rzędu 130 złotych jest nie do przyjęcia. Domagamy się 10-procentowych podwyżek, czyli poprawy wynagrodzeń o kwotę rzędu 500-600 złotych. Jak widać, rozbieżność jest kolosalna, ale wierzę, że wreszcie dojdziemy do porozumienia – mówi Ryszard Dziasek. Nie wyklucza jednak, że w przypadku braku efektów negocjacji związkowcy, naciskanie przez coraz bardziej zdesperowaną załogę, sięgną po kolejne, bardziej radykalne środki nacisku.

Pikietę związkowców z Teksidu wsparli członkowie „Solidarności” z innych zakładów pracy, nie tylko z terenu powiatu cieszyńskiego. Byli wśród nich między innymi członkowie Zarządu Regionu oraz związkowcy z koncernu fiata. Na zakończenie pikiety szefowie związków zawodowych przekazali przedstawicielom zarządu spółki Teksid Iron Poland petycję, w której po raz kolejny zaapelowali o podjęcie rzeczowych i konstruktywnych rozmów płacowych (pełny tekst tego dokumentu publikujemy poniżej).