Podbeskidzki Konkurs Historyczny za nami
Strajk generalny na Podbeskidziu zakończył się 6 lutego 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” Patrycjusz Kosmowski został skazany na sześć lat więzienia, a internowane kobiety z całego województwa bielskiego były zwożone do więzienia w Cieszynie. To odpowiedzi na tylko trzy spośród czterdziestu pytań, z jakimi musieli się zmierzyć uczestnicy finału VII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”, zorganizowanego przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i podbeskidzką „Solidarność”.
Finałowe spotkanie siódmej edycji Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni” odbyło się 7 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej. Wzięło w nim udział czterdziestu licealistów z osiemnastu szkół z Żywca, Cieszyna, Wisły, Czechowic-Dziedzic, Kóz i Bielska-Białej.
Uczestnicy finałowych zmagań wcześniej zwycięsko przebrnęli przez szkolne eliminacje. Pytania, z którymi musieli się zmierzyć licealiści, dotyczyły sytuacji społeczno-politycznej w Polsce i Europie w latach 1976-1989, w tym zwłaszcza wydarzeń z okresu jawnej i podziemnej działalności NSZZ „Solidarność”, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Podbeskidzie. Najlepiej poradziła sobie z nimi Kinga Folek, drugoklasistka z Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie. Drugie miejsce zajęła Natalia Chrapek, reprezentantka tej samej szkoły. Obie do konkursu przygotowywał Michał Wawrzyczek, nauczyciel historii z tej placówki. Trzecie miejsce zajęły ex aequo Magdalena Maciejko z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu oraz Agnieszka Lupa z I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie.
W uroczystym podsumowaniu konkursu wzięli udział dawni działacze podziemnej „Solidarności” na Podbeskidziu, Wiesław Pyzio i Janusz Okrzesik, którzy podzielili się z licealistami swymi wspomnieniami. Z kolei nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla wszystkich uczestników konkursu wręczali dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder i przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” Marek Bogusz.
„Gratuluję wyników w konkursie » Solidarni «, a także uczestnictwa w nim, które potwierdza, że interesują się Państwo historią kraju i swego regionu /…/. Bez znajomości własnej historii nie odnajdziemy wspólnego języka. Brak wiedzy historycznej może też uczynić z człowieka niewolnika. Warto o tym pamiętać, nawet jeśli te słowa wydają się dziś niektórym górnolotne” – napisał w liście do uczestników bielskiego konkursu prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
Filmową relację obejrzeć można TUTAJ »
Finałowy test zamieszczamy TUTAJ », a odpowiedzi znaleźć można TUTAJ ».
Z kolei TUTAJ » znajdują się wyniki VII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”.