Solidarność Podbeskidzie Spotkanie z prezesem IPN

Spotkanie z prezesem IPN

Przewodniczący podbeskidzkiej “Solidarności” Marek Bogusz w rozmowie z prezesem IPN dr. Jarosławem Szarkiem

W trakcie obrad XXVIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” związkowcy z Podbeskidzia mieli okazję spotkać się z gościem obrad, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosławem Szarkiem.

– Była to sympatyczna rozmowa w gronie przyjaciół, bo pamiętać należy, że Jarosław Szarek pochodzi z Czechowic-Dziedzic i w czasie stanu wojennego wspierał zdelegalizowaną „Solidarność” na Podbeskidziu – mówi szef podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz. W trakcie spotkania omówione zostały przygotowania do uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, która ma się odbyć w Bielsku-Białej pod koniec stycznia przyszłego roku. Prezes Szarek zapowiedział też wizytę na zebraniu Zarządu Regionu Podbeskidzie na początku przyszłego roku. – Będziemy mieli  wówczas okazję porozmawiać, poznać kierunki działań i plany na przyszłość IPN-u, a także omówić możliwość rozwijania współpracy z tą tak ważną dla Polski instytucją – mówi Marek Bogusz.

W trakcie zjazdu w Płocku delegaci wielokrotnie podkreślali owocną współpracę związku z IPN, a przewodniczący Piotr Duda jednoznacznie stwierdził, że IPN zawsze może liczyć na „Solidarność”. Wyrazem dobrych relacji, jak podkreślono, było zorganizowanie 28 sierpnia br. w Gdańsku państwowego pogrzebu Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” – dokładnie w 70. rocznicę ich stracenia przez komunistów.

– IPN od samego początku swojego istnienia prowadził badania nad dziejami NSZZ „Solidarność” i będą one nadal kontynuowane – mówił w trakcie zjazdu w Płocku prezes IPN Jarosław Szarek. – Następnym wyzwaniem będzie opowiedzenie o losach 10-milionowej „Solidarności” młodemu pokoleniu Polaków.

Delegaci z "Solidarności" Regionu Podbeskidzie podczas spotkania z prezesem IPN w Płocku

Delegaci z „Solidarności” Regionu Podbeskidzie podczas spotkania z prezesem IPN w Płocku

Reprezentacja Czechowic-Dziedzic na zjeździe w Płocku - od prawej: szef "S" KWK Silesia Dariusz Dudek, prezes IPN Jarosław Szarek i wywodzący się z "Silesii" szef Sekretariatu Górnictwa Kazimierz Grajcarek

Reprezentacja Czechowic-Dziedzic na zjeździe w Płocku – od prawej: szef „S” KWK Silesia Dariusz Dudek, prezes IPN Jarosław Szarek i wywodzący się z „Silesii” szef Sekretariatu Górnictwa Kazimierz Grajcarek