Solidarność Podbeskidzie Zmarł Andrzej Kralczyński

Zmarł Andrzej Kralczyński

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w niedzielę, 21 sierpnia 2016 roku, w wieku 73 lat zmarł w Bielsku-Białej Andrzej Kralczyński, jeden z najważniejszych działaczy podziemnej „Solidarności” na Podbeskidziu. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek, 25 sierpnia o 14.00 w bielskiej katedrze.

KralczyńskiW latach 1980-81 Andrzej Kralczyński był wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Fabryce Samochodów Małolitrażowych – Zakład nr 1 w Bielsku-Białej, członkiem Prezydium Zarządu Regionu Podbeskidzie i Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego za swą działalność w podziemiu był jednym z najbardziej represjonowanych związkowców – internowany w 1982 roku, aresztowany w roku następnym, a w 1985 roku skazany na rok i osiem miesięcy więzienia. Do tego doliczyć trzeba wielokrotne rewizje i zatrzymania oraz pozbawienie możliwości pracy.

W 1986 roku Andrzej Kralczyński został jednym z jawnych rzeczników podziemnej „Solidarności” na Podbeskidziu, a w 1988 roku wszedł w skład Regionalnej Komisji Organizacyjnej NSZZ „S” w Bielsku-Białej. Był też jednym z głównych inicjatorów wznowienia jawnej działalności związku w FSM-ie. W czerwcu 1989 roku został wybrany senatorem z list Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarności” w Bielsku-Białej. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje.

Rodzinie, przyjaciołom i znajomym śp. Andrzeja Kralczyńskiego

składamy wyrazy współczucia i solidarności w bólu.

Koleżanki i koledzy z podbeskidzkiej „Solidarności”

Ostatnie pożegnanie śp. Andrzeja Kralczyńskiego odbędzie się w czwartek, 25 sierpnia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się od żałobnej Mszy św. odprawionej o godz. 14.00 w katedrze pw. św. Mikołaja. Później kondukt żałobny przejdzie na cmentarz parafialny przy ul. Grunwaldzkiej.