Co oni wiedzą o Solidarności…
W środę, 3 lutego 2016 roku, w gościnnych murach Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej odbył się finał VI Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”, zorganizowanego przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” i katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
W jakim mieście 25 czerwca 1976 roku spalono gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR? Podaj dokładną datę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża? Wytłumacz, dlaczego najważniejszym żądaniem strajkujących w sierpniu 1980 roku było utworzenie wolnych związków zawodowych? Podaj imię i nazwisko sekretarza Episkopatu Polski, który był gwarantem porozumienia podpisanego 6 lutego 1981 roku w Bielsku-Białej? Co to był „Trzeci Szereg” podbeskidzkiej „Solidarności”? W którym kraju w 1989 roku doszło do „Aksamitnej Rewolucji”?
Odpowiedzi na te i ponad 40 innych pytań, dotyczących wydarzeń z lat 1976-1989 musieli znać uczestnicy finału konkursu o „Solidarności”. Było to 44 uczniów z 19 szkół ponadgimnazjalnych Cieszyna, Wisły, Czechowic-Dziedzic, Żywca i Bielska-Białej. Z konkursowymi pytaniami najlepiej poradzili sobie reprezentanci cieszyńskich szkół. Pierwszą nagrodę zdobyła Joanna Węglorz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie. Na drugim miejscu znalazł się Łukasz Kołder z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, który w tym konkursie uczestniczył po raz.. czwarty, a ubiegłoroczną rywalizację zakończył na tej samej pozycji. Trzecią nagrodę zdobyła Agnieszka Lupa ze wspomnianego już LO im. Osuchowskiego (warto dodać, że trzecia reprezentantka tej szkoły, Agnieszka Hyrnik, zajęła piątą lokatę). Na czwartym miejscu, tuż za podium, znalazła się Magdalena Maciejko z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu.
Dyplomy i nagrody książkowe dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników konkursu i ich opiekunów wręczali dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder oraz przewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz. W uroczystości podsumowania konkursu uczestniczyli też przewodnicząca oświatowej „Solidarności” Jadwiga Utecht-Nolbrzak, , a także dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej Jan Zolich. – Jesteśmy pełni uznania dla waszej wiedzy i zapału. Gratulujemy zwycięzcom, a wam wszystkim dziękujemy, że podjęliście trud przygotowania się do tego konkursu. Jestem przekonany, że poznając dzieje „Solidarności” uczycie się nie tylko najnowszej historii Polski, ale też historii waszych rodziców i dziadków – mówił do uczestników konkursu Marek Bogusz.
Wyniki VI Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego znajdziesz TUTAJ. Z kolei TUTAJ zamieszczamy finałowy test. Odpowiedzi na pytania znajdziesz TUTAJ.
Zdjęcia: Artur Kasprzykowski