Historyczna gra dla licealistów
W sobotę 14 grudnia na ulicach Bielska-Białej rozegrana została VII Gra Miejska „Tropami Solidarności”, zorganizowana dla upamiętnienia dramatycznych czasów stanu wojennego. Zaangażowanych w nią było ponad sto osób!
W grze wzięło udział 17 trzyosobowych zespołów z 9 szkół ponadpodstawowych Bielska-Białej i innych miejscowości. W organizację rozgrywek zaangażowanych było też blisko 30 harcerzy z ZHR-u, pełniących funkcję punktowych, a także około 20 dawnych działaczy opozycji antykomunistycznej z terenu Podbeskidzia.
Gracze musieli odnaleźć kilkanaście punktów na terenie miasta, a tam czekały na nich kolejne zadania – m.in. szycie biało-czerwonych opasek, przepisywanie ulotek na maszynie do pisania, przenoszenie plecaków pełnych bibuły przez patrolowane ulice miasta, przygotowanie transparentów na manifestację, powielanie plakatów w podziemnej drukarni, wykonanie medali poświęconych pamięci zamordowanych górników z KWK Wujek, przesłuchanie w gmachu prokuratury, tworzenie drugoobiegowego komiksu, inscenizacja w podziemnym teatrze sztuki Vaclava Havla, nastrojenie starego radioodbiornika na odbiór zachodnich rozgłośni, organizacja niezależnej demonstracji…
Organizatorami gry były Stowarzyszenie „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej i Region Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” przy współpracy katowickiego Oddziału IPN i Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
Motywem przewodnim tegorocznej gry były związki „Solidarności” z innymi zniewolonymi krajami Europy Środkowej, stąd pojawił się wątek Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej i działania Solidarności Polsko-Czechosłowackie, a wieńcząca grę manifestacja poświęcona była więzionemu na Białorusi Andrzejowi Poczobutowi. Gościem specjalnym tej części gry był Aleš Bartusek, dawny działacz Solidarności Polsko-Czechosłowackiej z Ostrawy.
Grę wygrał zespół „Suszanie”, złożony z uczniów bielskiego LO im. Adama Asnyka i LO im. Goetla w Suchej Beskidzkiej. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna „Wrogowie Czerwonej Hołoty” z bielskiego Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych, a na trzecim grupa „Solidarne Pszczółki” z tego samego Zespołu Szkół.