Solidarność Podbeskidzie Promocja „Encyklopedii Solidarności“

Promocja „Encyklopedii Solidarności“

Promocja „Encyklopedii Solidarności“

Udostępnij na:

W czwartek 18 stycznia 2024 r. w Katowicach odbyła się uroczysta promocja piątego tomu „Encyklopedii Solidarności”, wydawanej przez Instytut Pamięci Narodowej od 2010 roku.

W najnowszym tomie „Encyklopedii Solidarności” opublikowanych zostało 565 biogramów i 284 hasła rzeczowe, w tym także związane z Podbeskidziem. Znaleźć tam można biogramy bielszczan Renaty Górnisiewicz i Wacława Pierzchalskiego, Tadeusza Motyki z Ciśca, Józefa Smolickiego z Żywca oraz Lesława Werpachowskiego z Ustronia, a także nieżyjących już Piotra Brańki z Cieszyna, oraz Jana Gajewskiego i Józefa Wranika (obaj z Bielska-Białej). Z kolei wśród encyklopedycznych haseł znalazły się cztery związane z naszym regionem. Są to: „Serwis Informacyjny Podbeskidzia”, „Solidarny. Pismo NSZZ Solidarność miast Kety, Andrychów i Wadowice”, „Podbeskidzcy rzecznicy podziemnej Solidarności” oraz „Fabryka Aparatów Elektrycznych Apena”.

Spotkanie z udziałem autorów publikacji i przedstawicieli środowisk opozycyjnych, promujące 5 tom „Encyklopedii Solidarności” odbyło się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach. Wśród gospodarzy spotkania był prezes IPN dr Karol Nawrocki, a wśród gości m.in. Andrzej Kołodziejski z Prezydium Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” i prezes Stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć” Bogdan Szozda, a także jeden z autorów „Encyklopedii” Artur Kasprzykowski. Najważniejszymi gośćmi tej uroczystości byli jednak bohaterowie biogramów z tego tomu „Encyklopedii Solidarności”, a wśród nich Renata Górnisiewicz, Tadeusz Motyka, Wacław Pierzchalski i Lesław Werpachowski.

Dr Karol Nawrocki przypomniał, że „Solidarność” powstała w konsekwencji fali strajków z lata 1980 r. i odegrała niezwykle istotną rolę nie tylko w najnowszej historii Polski, ale i naszej części Europy. To zjawisko społeczne i polityczne jest dokumentowane, badane, opisywane, a następnie popularyzowane przez Instytut Pamięci Narodowej od ponad 20 lat. Na ten temat IPN wydał wiele publikacji, w tym najważniejszą – „Encyklopedię Solidarności”. Przez kilkanaście lat pracownicy IPN, wspierani przez działaczy społecznych opracowali 5673 hasła rzeczowe i biogramy ludzi, którzy swoim życiorysem wypełnili poszczególne tomy „Encyklopedii Solidarności”. – Encyklopedia Solidarności i jej wartość zamyka się w Państwa życiorysach. Dla nas, pracowników IPN, największą nagrodą za trud pracy podejmowanej każdego dnia jest możliwość pisania o Państwa drodze, o Państwa walce o Polskę wolną, solidarną i niepodległą – podkreślił prezes IPN.

Podczas spotkania bohaterowie biogramów zawartych w „Encyklopedii Solidarności” otrzymali egzemplarze publikacji. 

Więcej można przeczytać TUTAJ

Udostępnij na: