Kazik Szmigiel uhonorowany
W poniedziałek 15 maja 2023 r. w siedzibie podbeskidzkiej „Solidarności” odbyła się uroczystość odznaczenia Kazimierza Szmigla, działacza „Solidarności” z bielskiej FSM, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Medal przyznany został przez Prezydenta Andrzeja Dudę jeszcze w ubiegłym roku, jednak Kazimierz, mieszkający na stałe w USA, dopiero teraz mógł pojawić się w kraju i przyjąć to odznaczenie. Wręczenia medalu dokonał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w obecności szefa Regionu Podbeskidzie Marka Bogusza oraz Bogdana Szozdy, prezesa Stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”, które było inicjatorem uhonorowania Kazimierza tym odznaczeniem. W kameralnej uroczystości wzięli udział także przyjaciele i współpracownicy Kazika: Zdzisław Honkisz, Wiesław Pyzio, Henryk Urban i Mirosław Styczeń.
Kazimierz Szmigiel urodził się 16 IV 1954 r. w Kazimierzy Wielkiej. W latach 1972–1981 pracował jako kontroler Wydziału Kontroli w Zakładzie 1 B Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. W dniach 29–30 VIII 1980 r. był uczestnikiem strajku w FSM i członkiem Komitetu Robotniczego. Później był członkiem Komisji Założycielskiej, nast. prezydium KZ Zakładu nr 1 FSM, a równocześnie – od września 1980 r. do czerwca 1981 r. członkiem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Regionu Podbeskidzie. W czasie podbeskidzkiego strajku generalnego był członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i sygnatariuszem porozumienia kończącego tamten protest.
Po wprowadzeniu stanu wojennego był uczestnikiem pierwszych konspiracyjnych spotkań w Bielsku-Białej i jednym z organizatorów podziemnych regionalnych struktur „Solidarności” jako członek 5-osobowego kierownictwa tzw. Drugiego Szeregu „S” Regionu Podbeskidzie. Już 29 XII 1981 r. został aresztowany, a 6 I 1982 r. skazany w trybie doraźnym przez Sąd Wojewódzki w Bielsku-Białej na 5 lat pozbawienia wolności. Z więzienia został warunkowo zwolniony 8 IV 1983 r. W XI 1983 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dzisiaj. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.