Solidarność Podbeskidzie Solidarna pomoc dla Ukrainy

Solidarna pomoc dla Ukrainy

21 marca 2022 r.

Trwa gigantyczna, ogólnopolska akcja pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Wśród organizatorów i koordynatorów takiej pomocy nie mogło zabraknąć podbeskidzkiej „Solidarności”. W ubiegłym tygodniu do związkowych ośrodków w Spale i Jarnołtówku, w których przebywa obecnie blisko 500 uchodźców (głównie kobiet i małych dzieci), trafiły z Podbeskidzia 34 lodówki ufundowane przez organizacje związkowe z naszego regionu. Trafiło tam także około 300 kilogramów margaryny i innych produktów z bielskiego Bielmaru. – Wkrótce przekażemy tam także sporą ilość papci, ofiarowanych przez zarząd Bielskich Zakładów Obuwia Befado, a także pampersy, środki higieniczne i odzież, dostarczaną do naszych biur przez organizacje zakładowe i osoby prywatne – mówi szef podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz. Dodaje, że związkowcy wspierają także uchodźców na terenie naszego regionu. – Organizujemy pomoc materialną, pomagamy w załatwianiu spraw formalnych, na przykład zdobywaniu peseli, ułatwiamy też kontakt z potencjalnymi pracodawcami – dodaje Marek Bogusz.

Kilkadziesiąt lodówek trafiło do ośrodka „Ziemowit” w Jarnołtówku, gdzie przebywa ponad 125 uchodźców z Ukrainy. Sprzęt niezbędny dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy to dar regionów Śląsko-Dąbrowskiego i Podbeskidzie. (tysol.pl)

Akcja pomocy wciąż trwa. Potrzeba przede wszystkim  środków czystości, higieny osobistej i kosmetyków, pampersów, nowej odzieży damskiej i dziecięcej (przede wszystkim bielizny), chemii gospodarczej, zabawek itp. Dary można przekazywać do biur podbeskidzkiej „Solidarności” w Bielsku-Białej (tel. 33 812 67 90), Cieszynie (609 436 566), Oświęcimiu (506 194 984), Skoczowie (609 436 566) i Żywcu (603 769 965) – bezpośrednio lub poprzez zakładowe organizacje związkowe w godzinach pracy poszczególnych biur lub po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Z kolei środki pieniężne prosimy przekazywać bezpośrednio na specjalne konto, utworzone przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”: 05 1020 1811 0000 0902 0138 8693 z dopiskiem „Solidarność z Ukrainą”.