Solidarność Podbeskidzie Wystawa o Prymasie Tysiąclecia w Bielsku-Białej

Wystawa o Prymasie Tysiąclecia w Bielsku-Białej

Wystawa o Prymasie Tysiąclecia w Bielsku-Białej

Udostępnij na:

Do 10 sierpnia 2021 r. na placu Chrobrego w Bielsku-Białej prezentowana jest wystawa pt.  „Doświadczanie wspólnoty”, prezentującą zdjęcia sprzed 40 lat, wykonane w czasie pogrzebu Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Obok 35 czarno-białych fotografii autorstwa obecnego senatora, a kiedyś dziennikarza Jana Marii Jackowskiego, umieszczone zostały krótkie historyczne opracowania w języku polskim i angielskim.

Otwarcie wystawy odbyło się 23 lipca 2021 r. Skromnej – z konieczności – uroczystości przewodniczył Lesław Werpachowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej. Wśród uczestników byli m.in. duchowni na czele z biskupem Piotrem Gregerem, samorządowcy z sejmiku województwa śląskiego, przedstawiciele katowickiego Urzędu Marszałkowskiego oraz działacze Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Markiem Boguszem. Obecność tych ostatnich nie powinna dziwić, gdy przypomnimy sobie rolę, jaką odegrał prymas Wyszyński przy zakończeniu podbeskidzkiego strajku generalnego na Podbeskidziu w styczniu i lutym 1981 roku. Przypomniał o tym ówczesny wiceprzewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” Henryk Juszczyk, który uczestniczył nie tylko w strajku, ale także w spotkaniu z Prymasem w dniu 6 lutego 1981 roku, tuż po podpisaniu porozumienia. „Prymas był zamyślony. Jego wzrok był gdzieś poza nami. Pamiętam jego słowa: zwróćcie uwagę, kto do waszego związku wstępuje. Bo o prowokację nie było trudno w tych czasach. Ten jego wzrok, tak myślę, sięgał chyba naszych czasów. Jakby chciał powiedzieć: chłopcy, nie wiecie jeszcze, co was czeka” – wspominał Henryk Juszczyk.

Z kolei biskup Piotr Greger w swym słowie zwrócił uwagę, że przypadająca w tym roku 120. rocznica urodzin Stefana Wyszyńskiego, 75-lecie jego nominacji papieskiej na biskupa lubelskiego oraz 40. rocznica śmierci hierarchy to okazja, by lepiej poznać tę niezwykłą postać przed ważnym wydarzaniem, jakim będzie wrześniowa beatyfikacja sługi Bożego. „W czasach ogromnie trudnych dla naszej Ojczyzny, między innymi dzięki jego niezłomnej postawie, której ceną było wygnanie z diecezji i pobyt w odosobnieniu, Kościół w Polsce i rodacy mogli zachować wolność ducha” – zauważył i wskazał na opatrznościowy charakter posługi Prymasa.

Wystawę przygotowało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Udostępnij na: