MEDALE DLA SOLIDARNYCH
W piątek, 6 marca, w gmachu Delegatury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość odznaczenia dwóch działaczy podbeskidzkiej „Solidarności”, Jerzego Hilbrychta i Edwarda Śliwy, Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Dokładnie miesiąc wcześniej, 6 lutego br., w Bielskim Centrum Kultury podczas obchodów 39. rocznicy zakończenia strajku generalnego na Podbeskidziu odbyła się ceremonia odznaczenia blisko dwudziestu dawnych i obecnych związkowców z naszego regionu Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadanymi przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Nie wszyscy mogli uczestniczyć w tamtej uroczystości i dlatego 6 marca wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz zaprosił do bielskiej Delegatury ŚlUW Jerzego Hilbrychta i Edwarda Śliwę. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz podbeskidzkiej „Solidarnosci” z przewodniczącym ZR Markiem Boguszem na czele.
Wraz z działaczami związkowymi odznaczony został także Pan Augustyn Bartoszek z Międzyrzecza k. Bielska-Białej, 99-letni żołnierz Armii Krajowej. – To bardzo wymowne i symboliczne, że odznaczamy dziś Miedalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości przedstawicieli dwóch różnych pokoleń, walczących w różnych momentach naszych dziejów o niepodległą Polskę. Dziękujemy tym samym zarówno żołnierzom podziemia z drugiej wojny, jak też aktywnym członkom „Solidarności” walczącym o wolną Ojczyznę w latach osiemdziesiątych i represjonowanym w czasie stanu wojennego – podkreślił wicewojewoda Jan Chrząszcz.
Przypomnijmy – za Encyklopedią Solidarności – biogramy odznaczonych związkowców:
Jerzy Hilbrycht, ur. 1950 r. w Wadowicach. Absolwent Politechniki Śl. w Gliwicach, Wydz. Automatyki (1972). W „Solidarności” od IX 1980 roku: przewodniczący „Solidarności” w żywieckiej Fabryce Wtryskarek Ponar, członek MKZ i Zarządu Regionu Podbeskidzie, przewodniczący żywieckiej delegatury „S”, członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 13 XII 1981 r. internowany w Ośr. Odosobnienia w Jastrzębiu-Szerokiej, zwolniony 29 IV 1982. Od 1988 r. członek jawnej Regionalnej Komisji Organizacyjnej „S”, w 1988 inicjator reaktywowania „S” w FW Ponar. Od II 1989 przewodniczący KZ w FW Ponar. IV 1989 – VI 1990 przewodniczący KO „S” Ziemi Żywieckiej. W 2005 roku uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia”, a w 2011 roku odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Edward Śliwa, ur. 1942 r. w Bielsku-Białej. Współzałożyciel NSZZ „Solidarność” w Zakładach Przemysłu Odzieżowego „Bielkon” w Bielsku-Białej, w l. 1980-81 przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „S” tamże. Był uczestnikiem podbeskidzkiego Strajku Generalnego w styczniu i lutym 1981 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego drukarz podziemnego biuletynu „Solidarność Podbeskidzia”, wydawanego przez środowisko włókniarzy; 29 kwietnia 1982 roku zatrzymany za kontynuowanie działalności związkowej i osadzony w areszcie Komendy Wojewódzkiej MO w Bielsku-Białej. 24 czerwca usłyszał zarzuty w Prokuraturze Wojskowej w Krakowie i został osadzony w areszcie na Montelupich. 7 lipca 1982 roku został zwolniony, a śledztwo umorzone. Po wyjściu na wolność zajmował się m. in. pomocą represjonowanym, kolportażem wydawnictw podziemnych. Nadal jest aktywnym związkowcem – działa w Komisji Terenowej NSZZ „Solidarność”, służącej pomocą pracownikom zakładów Regionu Podbeskidzie będących już na emeryturze. Za swą działalność uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności (2012 r.) oraz tytułem „Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia” (2018).