Solidarność Podbeskidzie Przeciwstawcie się zniesieniu limitu 30-krotności

Przeciwstawcie się zniesieniu limitu 30-krotności

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda wystosował apel do posłów będących członkami i sympatykami „Solidarności” o przeciwstawienie się nowelizacji ustawy znoszącej roczny limit 30. krotności przeciętnego wynagrodzenia, powyżej którego nie potrąca się składek na ubezpieczenie społeczne.

Fot. Mat. KK NSZZ „S”

– W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zwracamy się do Posłów oraz Posłanek, będących członkami naszego Związku, a także naszych sympatyków, o przeciwstawienie się nowelizacji ustawy znoszącej roczny limit 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, powyżej którego nie potrąca się składek na ubezpieczenie społeczne

– czytamy w apelu.

Przewodniczący Związku przypomina m.in., że obowiązujące rozwiązanie chroni FUS przed nadmiernym rozwarstwieniem wypłacanych emerytur oraz przeciwdziała powstawaniu nadmiernego deficytu Funduszu. Zniesienie zaś limitu jest szkodliwe dla rynku pracy obniżając standardy zatrudnienia i generuje nadmierny wzrost kosztów pracy.

„Solidarność” wskazuje również na błędną argumentację, której główną przesłanką są zwiększone wpływy budżetowe.

– Są one wątpliwe, a wobec przywołanych powyżej zagrożeń wręcz niebezpieczne. Dlatego apelujemy, aby zamiast szukać budżetowych protez, wprowadzić inne rozwiązania jak np. trzeci wyższy próg podatkowy

– czytamy w apelu.

W apelu pojawiła się również ocena wypowiedzi niektórych posłów wzywających do wprowadzenia limitu wypłacanych świadczeń, którzy używają jako argumentu  „sprawiedliwości społecznej”.

– To wyraz braku elementarnych kompetencji osób, które z demokratycznego mandatu mając stanowić prawo, a w konsekwencji nawołują do łamania konstytucji – napisano w apelu.

Cały apel można przeczytać tutaj >>>

ml
Źródło: Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”