Solidarność Podbeskidzie O polityce klimatycznej ponad podziałami

O polityce klimatycznej ponad podziałami

O polityce klimatycznej ponad podziałami

Udostępnij na:

Kazimierz Grajcarek, koordynator Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24 zaprasza na konferencję Społeczny PRE_COP 24, która odbędzie się w dniach 8-12 sierpnia w Katowicach. Jednym z jej założeń jest przygotowanie do grudniowego szczytu klimatycznego COP24. Honorowy Patronat nad konferencją objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Grajcarek– Politykę klimatyczną powinniśmy wypracować wspólnie. To oczywiście nie jest możliwe od razu na nadchodzącej konferencji COP, ale chcielibyśmy wystąpić z taką inicjatywą, aby było to możliwe na następnych szczytach klimatycznych – uważa Kazimierz Grajcarek
PRE_COP24 to społeczny projekt, którego organizatorami są: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Rybniku i Górnictwo OK. Uczestnicy PRE_COP24 zaznaczają, że będą forsować rozwiązania, które przyczyniają się do obniżenia zawartości dwutlenku węgla w atmosferze, ale nie oznaczają równoczesnego likwidowania miejsc pracy w przemyśle.
– To szerszy problem niż sama dekarbonizacja. Chodzi również o przyszłość całego przemysłu i związanych z tym miejsc pracy. Obecna polityka Unii Europejskiej i ONZ, poprzez nakładanie coraz bardziej wyśrubowanych norm, przyczynia się do likwidacji miejsc pracy. Szczyt klimatyczny w Katowicach może przynieść kolejne niekorzystne zapisy, które uderzą w przemysł. Naszym zdaniem to nie jest konieczność. Można w inny sposób dbać o ochronę środowiska, niekoniecznie likwidując miejsca pracy – podkreśla Kazimierz Grajcarek
– Konferencja będzie miała charakter otwarty. Nie będziemy na niej hamować jakichkolwiek wypowiedzi. To będzie zasadnicza różnica. Naszym założeniem jest także, to że o klimacie i polityce klimatycznej będziemy rozmawiać ponad podziałami – wyjaśnia Kazimierz Grajcarek.
Uczestnicy sierpniowej konferencji mają w planach zwrócić się do władz szczytu klimatycznego o podsumowanie ostatnich 25 lat ich organizowania oraz przedstawienie skutków podejmowanych decyzji społecznych, finansowych i w ochronie środowiska.
– Chcemy też zaproponować, by dialog o polityce klimatycznej odbywał się nieco inaczej. Dziś rozmawiają o niej politycy i naukowcy. My chcemy zaproponować nieco inne rozwiązanie, czyli czworoboczny stół. Przy nim z jednej strony będą politycy. Potem naukowcy, pracodawcy i związki zawodowe – tłumaczy związkowiec.

 Na konferencję zostali zaproszeni związkowcy ze 140 krajów, naukowcy i politycy.

pm

Źródło: tysol.pl

 

Udostępnij na: