Solidarność Podbeskidzie WYBORY W ZWIĄZKU

WYBORY W ZWIĄZKU

Powoli kończą się związkowe wybory w zakładowych i międzyzakładowych organizacjach NSZZ „Solidarność”. Na Podbeskidziu dotyczy to ponad stu pięćdziesięciu komisji!

andrzej_madyga_solidaność

Przewodniczący Regionalnej Komisji Wyborczej NSZZ „Solidarność” Andrzej Madyda

– Zgodnie z kalendarzem wyborczym, przyjętym przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność”, wybory w podstawowych jednostkach naszego związku zaczęły się w listopadzie ubiegłego roku, a zakończyć się mają z końcem marca br. Mamy więc końcówkę tego terminu – tłumaczy Andrzej Madyda, wiceprzewodniczący podbeskidzkiej „Solidarności” i równocześnie szef 10-osobowej Regionalnej Komisji Wyborczej. Jej przedstawiciele muszą uczestniczyć w każdym zebraniu wyborczym. – Chodzi o to, by wszystko odbywało się zgodnie z ordynacją, by nie było żadnych uchybień czy błędów, bo to mogłoby skutkować nawet koniecznością powtórzenia całej wyborczej procedury – tłumaczy Andrzej Madyda. Podkreśla, że niemal wszystkie zakładowe organizacje związkowe zdążyły już przeprowadzić wybory – w ostatnich dniach odbywają się one codziennie nawet w kilku zakładach równocześnie!

– Zostały jedynie pojedyncze komisje, które kończą całą wyborcza procedurę. Jeśli jakaś organizacja nie zdąży przed końcem kwietnia na przykład z przyczyn losowych, to musi o tym fakcie jak najszybciej powiadomić Regionalną Komisję Wyborczą – podkreśla wiceprzewodniczący ZR. Podkreśla, że w znakomitej większości komisji wybory przebiegły bardzo sprawnie, a wśród nowowybranych członków zakładowych organizacji pojawiło się sporo nowych twarzy. – To dobrze, że dochodzą nowi związkowcy, bo w komisjach „Solidarności” pracy jest mnóstwo, a chętnych nie ma zbyt wielu. Teraz wszystkich rozpoczynających prace w komisjach zapraszamy na szkolenia związkowe, a równocześnie deklarujemy wszelką pomoc i wsparcie – mówi Andrzej Madyda.

Po zakończeniu wyborów w zakładowych i międzyzakładowych organizacjach związkowych przyjdzie czas na elekcję w regionalnych sekcjach branżowych (do końca kwietnia) oraz wybór władz regionalnych (do końca czerwca). Sprawozdawczo-wyborczy zjazd podbeskidzkiej „Solidarności” zaplanowany został na 15 czerwca br. Z kolei wyborczy zjazd krajowy „Solidarności”, który odbędzie się tym razem w Częstochowie, musi zostać zorganizowany do końca października.