29-01-2010

List Lecha Kaczyńskiego do uczestników spotkania w Bielskim Centrum Kultury


Prezydent Lech Kaczyński przesłał list do bielskich związkowców, zebranych na spotkaniu w Bielskim Centrum Kultury w 29. rocznicę podbeskidzkiego strajku generalnego. List ten odczytała Bożena Borys-Szopa, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Oto jego pełna treść:


"Pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia wszystkim uczestnikom i organizatorom uroczystych obchodów 29 rocznicy zwycięskiego strajku generalnego na Podbeskidziu w styczniu i lutym 1981 roku. Tamten pełen determinacji protest, który połączył tysiące pracowników z zakładów w Bielsku-Białej i z całego okolicznego regionu, wyraziście zapisał się w najnowszych dziejach naszej ojczyzny.

Odkąd w sierpniu 1980 roku "Solidarność" dokonała wyłomu w autorytarnym systemie PRL i kiedy wezbrała fala wolności - tutaj, w Bielsku-Białej i w innych ośrodkach Podbeskidzia, doszło do pierwszej w naszym kraju społecznej akcji protestacyjnej, która była otwarcie wymierzona w ówczesne władze. Ludzie pracy Podbeskidzia upomnieli się o prawdę i sprawiedliwość, o swoją ludzką i obywatelską godność. Jasno pokazali rządzącym, że nie będą tolerować zła, nieuczciwości i arogancji.

W styczniu 1981 roku w zakładach "Bewelany" zawiązał się Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Akcja protestacyjna objęła swym zasięgiem kilkaset zakładów pracy w całym regionie, a szczególnie masowy wymiar przybrała w Fabryce Samochodów Małolitrażowych, gdzie zastrajkowało 80 procent załogi. Protestujących pracowników wspierali mieszkańcy. Nieugięta społeczna presja okazała się drogą do zwycięstwa.
W efekcie trwającego 10 dni masowego strajku odwołani zostali ze swoich stanowisk oskarżeni o nadużycia przedstawiciele najwyższych władz w regionie. Mieszkańcy Podbeskidzia pokazali swą obywatelską siłę i podmiotowość, swoją wierność fundamentalnym wartościom, swoją wolę służenia wolnej, demokratycznej Polsce. To właśnie dzięki takim postawom milionów Polaków ostatecznie rozsypał się totalitarny, komunistyczny system.

Zwycięski strajk generalny na Podbeskidziu wspominają Państwo w momencie szczególnym - w roku, w którym przypada trzydziesta rocznica powstania NSZZ "Solidarność". Chciałbym złożyć wyrazy wielkiego uznania i szacunku wszystkim, którzy swoją odwagą, determinacją i poświęceniem przyczynili się do sukcesu podbeskidzkiego protestu. Wszystkim działaczom związkowym NSZZ "Solidarność" i wszystkim mieszkańcom tego regionu, którzy uczestniczyli w zmaganiach naszego narodu z systemem kłamstwa i przemocy. Wszystkim, którzy wywalczyli wolną Polskę. Chciałbym, aby żadne zasługi w tym dziejowym zwycięstwie nie były zapomniane ani pominięte.

Chylę czoła przed zaangażowaniem i nieustępliwością uczestników strajku generalnego na Podbeskidziu. Dziękuję Państwu za pielęgnowanie pamięci o tym ważnym fragmencie naszej historii i raz jeszcze serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na dzisiejszej uroczystości".

LECH KACZYŃSKI
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

<<< Wstecz