Aktualności 23-07-2010

Wersja do druku >>>

Nie pozwól na dalsze obniżanie rangi naszego zawodu
i psucie polskiej oświaty



Koleżanko, Kolego

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" zwraca się bezpośrednio do Ciebie ze względu na wyjątkową sytuację w oświacie. Twoje warunki pracy i płacy ulegają systematycznemu pogorszeniu. Wprowadzone zmiany nie przynoszą także korzyści uczniom i wychowankom, również nie przyczyniają się do poprawy jakości kształcenia.

Straciliśmy już prawo do wcześniejszej emerytury. Zostałeś zobowiązany do prowadzenia dodatkowych bezpłatnych zajęć z uczniami w ramach tzw. "godzin karcianych". Ich wprowadzenie przyczyniło się niejednokrotnie do likwidacji etatów w szkolnych świetlicach.

Realny wzrost Twoich płac w latach 2008- 2011 wyniesie 8,8%, a nie 30 % jak twierdzi Rząd. Konsekwencją rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego jest nie tylko zawężenie nauczanych treści z wielu przedmiotów, ale także znaczne zmniejszenie liczby godzin przeznaczonych na ich realizację w szkole, wskutek czego wielu nauczycieli straci pracę.

Tradycyjnie już, wiele nowych aktów prawnych wydawanych jest w okresie wakacji. Podobnie jest w tym roku. Pierwszego września czekają Cię więc niespodzianki, których być może jeszcze nie jesteś świadomy. Zaczną także obowiązywać wcześniejsze zmiany w Karcie Nauczyciela. I tak:

-   nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjów będą zobowiązani do dwóch tzw. godzin karcianych, nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych nadal do jednej godziny,

-   Twój czas pracy i zakres obowiązków ulegnie znacznemu zwiększeniu z uwagi na udział w pracach zespołów powołanych w celu zdiagnozowania uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych (takich uczniów w każdej szkole jest bardzo wielu), napisania programu, wdrożenia, oceny jego skutków i wypełnienia wymaganej dokumentacji,

-   w okresie ferii zimowych i wakacji będziesz prowadził zajęcia opiekuńczo- wychowawcze, jeśli takie będzie oczekiwanie rodziców,

-   uczniowie w szkole ponadgimnazjalnej będą mogli być promowani do następnej klasy z jedną oceną niedostateczną.

To tylko niektóre przykłady. Rząd w minimalnym stopniu uwzględnia opinię środowiska oświatowego. Dotychczasowa pasywna postawa nauczycieli stanowiła przyzwolenie na niekorzystne reformy w oświacie.

Koleżanko, Kolego nie bądź obojętna/y.

Nie pozwól na dalsze obniżanie rangi naszego zawodu i psucie polskiej oświaty.

Wyraź swoją opinię, weź udział w organizowanych akcjach protestacyjnych. Informacje są dostępne na stronie Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania.


<<< Wstecz