Aktualności 22-07-2010

Praca polska 2010 i co dalej?


W dniu wczorajszym odbyła się konferencja zorganizowana w związku z raportem pt. "Praca polska 2010 i co dalej?". Spotkaniu przewodniczył dr Stefan Portet - ekspert Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" do spraw ekonomicznych, który jest współredaktorem w/w publikacji.
Pan dr Stefan Portet reprezentuje firmę S. Partner Sp. z o.o. z Warszawy, zajmującą się ekspertyzami finansowymi, socjalnymi, analizami strategicznymi i branżowymi, jak również przeprowadzaniem szkoleń.

W trakcie konferencji omawiano m.in. kwestię wzrostu gospodarczego i rekordowego bezrobocia.

Obecnie w całej Europie odchodzi się od umów o pracę na czas określony, a w Polsce liczba takich umów wynosiła 27,1 % w 2009 roku, co sytuuje Polskę na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej. Sytuacja ta powoduje, że pracodawcy w Polsce mogą zwalniać pracowników bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Innym zagrożeniem dla Polski jest bardzo niski przyrost naturalny. Powodem tego stanu rzeczy jest brak pewności zatrudnienia wśród kobiet po urlopach macierzyńskich, jak również brak stabilności finansowej rodzin. Jeżeli sytuacja ta nie ulegnie zmianie, to w 2060 roku zmniejszy się o 38 % odsetek osób pracujących, a liczba mieszkańców Polski ulegnie zmniejszeniu z 38,1 milionów w 2007 roku do 31,1 milionów w 2060 r (bez uwzględnienia emigracji).
Potrzebne są zatem uregulowania prawne, które spowodują, że kobiety po urlopach macierzyńskich nie będą miały obaw o swoje miejsca pracy.
Polityka prorodzinna powinna iść w kierunku większych nakładów finansowych na rzecz rodzin, co powinno zwiększyć przyrost naturalny.
W przeciwnym wypadku zjawisko samounicestwienia będzie się nasilać, a skutki demograficzne i polityczne zepchną Polskę na margines życia społecznego.

W konferencji brali również udział członkowie Zarządu Regionu i przewodniczący Komisji Zakładowych z Podbeskidzia.
W trakcie spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja dotycząca przedstawionego raportu. Na koniec uczestnicy przyjęli wspólne stanowisko >>> .

<<< Wstecz