Podwyżki w Urzędzie Miejskim w Orzeszu

• wtorek, 27 Czerwca 2023
  • Branże

kalkulator - zdjęcie poglądowe / fot. freepik.com/wirestock

Wynagrodzenia zasadnicze wszystkich pracowników Urzędu Miasta Orzesze wzrosną o 670 zł brutto. Podwyżki pracownikom magistratu gwarantuje porozumienie podpisane przez przedstawicieli „Solidarności” i pracodawcy 21 czerwca. Zapisy dokumentu zaczną obowiązywać w październiku.

– Podwyżki wynagrodzeń to był absolutny priorytet i najważniejszy postulat, jaki przedstawiliśmy pracodawcy w trybie sporu zbiorowego – mówi Dawid Brożek, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność”, która pracowników UM Orzesze objęła w marcu tego roku. – To właśnie głównie z powodów płacowych pracownicy urzędu zaczęli zapisywać się do „Solidarności”– dodaje.

Nie wszystkie żądania zostały spełnione

Przewodniczący zaznacza, że nie wszystkie żądania strony związkowej zostały już spełnione. Aktualizacji wymaga zarówno regulamin pracy, jak i regulamin wynagradzania. Ponadto regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych musi zostać napisany od nowa. Jak wynika z kontroli przeprowadzonej w magistracie na prośbę związkowców, część zapisów tego dokumentu jest niezgodna z przepisami prawa. – Uzgodniliśmy z panem burmistrzem, że rozmowy dotyczące tych regulamin będą kontynuowane – mówi Dawid Brożek.

Wynegocjowanie podwyżek płac to nie jedyny sukces „Solidarności”, która w UM Orzesze działa zaledwie od trzech miesięcy. W jednym z budynków należących do magistratu zreorganizowanych zostało ¾ biur i wyremontowanych kilka pomieszczeń, w efekcie czego warunki pracy znacznie się poprawiły. Do podjęcia tych działań pracodawca został zobligowany wspomnianą już kontrolą przeprowadzoną przez inspektorów pracy. – Obok niskich wynagrodzeń pracownicy urzędu, którzy poprosili nas o pomoc, wskazywali na kiepskie warunki pracy i przepełnione biura – dodaje przewodniczący. Jak zaznacza, kolejnym celem związkowców będzie doprowadzenie do uruchomienia w UM pomieszczenia socjalnego, w którym pracownicy będą mieli możliwość zjedzenia posiłku. – Jestem przekonany, że to wszystko, co już udało nam się zrobić, jeszcze bardziej zmobilizuje pracowników urzędu do tego, żeby się zapisywali do „Solidarności”. – dodaje Dawid Brożek. Jego zdaniem, kolejnym wymiernym efektem powstania związku w UM jest nawiązanie dialogu z pracodawcą. – Widzimy, że panu burmistrzowi zależy na porozumieniu ze stroną związkową – podkreśla.

W Urzędzie Miasta Orzesze zatrudnionych jest ponad 100 osób. W ślad za pracownikami tej instytucji poszli pracownicy UM Łaziska Górne i PUP Mikołów z siedzibą w Łaziskach Górnych, którzy także zrzeszyli się w „Solidarności”. Związek powstał w tych placówkach na początku czerwca.

Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ ,,S”