Mieczysław Jurek ponownie na czele Regionu Pomorza Zachodniego

• wtorek, 27 Czerwca 2023
  • Regiony

fot. ZR NSZZ „Solidarność" Pomorza Zachodniego

Mieczysław Jurek został po raz kolejny wybrany na przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. Taką decyzję podjęto podczas XV Walnego Zebrania Delegatów Regionu, które odbyło się 23 czerwca, w audytorium Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Do udziału w WZD uprawnionych było 138 delegatów. Przed rozpoczęciem obrad odbyła się otwarta część oficjalna, z udziałem m.in. posła Artura Szałabawki, wojewody Zbigniewa Boguckiego, Piotra Mynca – wiceprezydenta Stargardu, i dyrektor Renaty Krasowskiej w Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu.

Poseł Szałabawka i wojewoda życzyli uczestnikom dobrych, owocnych obrad.

– Nie zawsze się zgadzaliśmy. Bywało, że trzeba było dyskutować, czasami twardo, ale zawsze potrafiliśmy się dogadać – mówił Z. Bogucki. Dodał również, iż ma nadzieję, że już wkrótce uda się doprowadzić do końca realizację pomnika śruby okrętowej, upamiętniającą strajkujących w styczniu 1971. Wówczas to po raz pierwszy padło hasło „żądamy wolnych związków zawodowych”.

Piotr Mync z kolei zaapelował o dołożenie wszelkich starań, by z sukcesem zakończyć sprawę przekazania Solidarności historycznej świetlicy stoczniowej. Miejsce, w którym podpisane zostały porozumienia sierpniowe, ma zostać przekształcone w instytucję kultury, prowadzoną wspólnie przez rząd i związek. Rozmowy na ten temat utknęły w Ministerstwie Kultury, ale są sygnały, że niedługo inwestycja dostanie zielone światło.

Po zakończeniu części oficjalnej delegaci rozpoczęli obrady. Szybko udało się wybrać prezydium zebrania (Krzysztof Zieliński – przewodniczący, oraz Anna Grudzińska i Krzysztof Nawrocki) oraz komisje: skrutacyjną, mandatowo-wyborczą oraz uchwał i wniosków. Sprawozdanie Regionalnej Komisji Wyborczej przedstawiła jej przewodnicząca Grażyna Balicka. Następnie przewodniczący Mieczysław Jurek przedstawił sprawozdanie z działalności w kadencji 2018–2023. Wyliczył wszystkie manifestacje i pikiety, w których członkowie regionu brali udział, oraz problemy, z jakimi trzeba było się zmierzyć.

– Największym wyzwaniem była dla nas pandemia – stwierdził M. Jurek. – Wymusiła ona na nas ograniczenie działalności, zamknięcie biur. Naszym głównym celem w nadchodzącej kadencji musi być odrodzenie aktywności, większa liczba szkoleń, podniesienie liczebności struktur.

Po przewodniczącym ZR swoje sprawozdanie przedstawił przewodniczący Regionalnej Komisji Rewizyjnej Wojciech Zygoń.

Ponownie Mieczysław Jurek

Kolejnym punktem WZDR był wybór przewodniczącego Zarządu Regionu na kadencję 2023–2028. Zgłoszono dwóch kandydatów: Dariusza Głogowskiego – przewodniczącego organizacji związkowej w Zakładach Mięsnych Agryf, oraz Mieczysława Jurka.

Po kilku pytaniach z sali do obu kandydatów delegaci przystąpili do tajnego głosowania. W jego wyniku, stosunkiem głosów 89 do 24 na przewodniczącego wybrany został Mieczysław Jurek.

Następnym punktem był wybór członków Zarządu Regionu. I tak decyzję delegatów, do ZR weszli: Grażyna Balicka, Alicja Delecka- Bury, Janina Czyżyk, Przemysław Mazur, Andrzej Malicki, Tymoteusz Listewnik, Bożena Szmajdzińska, Stanisław Anasiński, Wojciech Zygoń, Remigiusz Rymaszewski, Piotr Dąbkowski, Monika Kwaśniak vel Kwaśniewska, Jakub Pęksiński, Krzysztof Nawrocki, Beata Gogłoza,

Anna Grudzińska, Krzysztof Janduła, Paweł Kozioł, Aleksander Krzywniak, Wiesław Asztel, Alfred Leszek, Beata Kościelna i Władysław Szczygielski. Jako przewodniczący regionalnych sekcji, automatycznie do ZR wejdą też Dariusz Mądraszewski, Aleksandra Olejnik, Łukasz Stefański, Elżbieta Kubiaczyk – Hrabi, Marzena Kościelniak i Marcelina Gosiewska.

Później delegaci wybrali członków Regionalnej Komisji Rewizyjnej – Martę Pych-Lipińską, Kamila Jóźwika, Pawła Romackiego, Jacka Kramarczyka, Pawła Rosiaka, Marka Adamowicza i Piotra Kotarskiego.

Na delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów wybrani zostali: Anna Grudzińska, Andrzej Malicki, Dariusz Mądraszewski, Krzysztof Nawrocki, Remigiusz Rymaszewski, Łukasz Stefański i Wojciech Zygoń. Podczas WZDR przyjęto także 8 uchwał, m.in. o zasadach funkcjonowania branżowych jednostek związkowych, zasadach funkcjonowania oddziałów ZR i podjęcia działań, mających na celu wprowadzenie zmian w zasadach zawierania i funkcjonowania Układów Zbiorowych Pracy.

Region Pomorze Zachodnie NSZZ ,,S”