W Bukowinie Tatrzańskiej trwa XXXII sprawozdawczo-wyborczy Kongres Krajowego Sekretariatu Metalowców NSZZ „S”.
Na funkcję przewodniczącego Rady Sekretariatu kandydowały dwie osoby: Andrzej Karol i Grzegorz Pietrzykowski. Grzegorz Pietrzykowski wygrał stosunkiem głosów 58 do 55.
Nowy przewodniczący mówił przed wyborami:
– Doskonale znacie problemy, które trawią wasze branże. To między innymi wysokie ceny energii, relokacja przedsiębiorstw, wreszcie zapowiedź zakazu sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 roku. Dochodzą nowe problemy. Zagrożone są dzisiętki, a nawet setki tysięcy miejsc pracy.
Zapewniał, że o te miejsca pracy związkowcy muszą aktywnie walczyć.
– Wszystkie funkcje, którę pełnię, wymagają zaangażowania, dużej ilości pracy oraz zaufania osób, które mnie wybrały – podkreślał z kolei jego kontrkandydat Andrzej Karol, przedstawiając swoją kandydaturę. – Chcę pomóc członkom związku. Zmiana pokoleniowa nadchodzi, tego nie da się zatrzymać, mam nadzieję, że będzie to dobra zmiana – powiedział.
„Musimy wspólnie działać”
Z funkcją przewodniczącego Rady Sekretariatu pożegnał się Bogdan Szozda.
– Ostatnia kadencja to były bardzo trudne czasy dla związków zawodowych. Jesteśmy świadkami robotyzacji, automatyzacji produkcji, wypychania pracowników z dotychczasowych miejsc pracy. Nadchodzą także nowe zjawiska, z którymi trzeba się zmierzyć
– powiedział o mijającej kadencji Rady Sekretariatu Metalowców NSZZ „S” jej dotychczasowy przewodniczący, witając zebranych na Kongresie Delegatów.
Podczas Kongresu pojawili się przedstawiciele międzynarodowych organizacji, do kórych należy Sekretariat Metalowców oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych związków zawodowych z Węgier, Czech i Słowacji.
Christine Olivier z IndustriALL Global Union relacjonowała ostatnie zebranie swojej organizacji. – Rozmowy toczyły się na temat zmieniającego się świat pracy, ciągłych wyzwań i mozliwości wzmocnienia naszej siły, dotyczyły też m.in. cyfryzacji, sztucznej interligencji i dysproporcji pomiędzy Północą a Południem, a także wzmocnienia roli kobiet w branży.
Judith Kirton-Darling z IndustriALL Europe z kolei podziękowała członkom Sekretariatu, a w szczególności Bogdanowi Szoździe za bardzo silne wsparcie. – Solidarność jest silnym filarnem całego europejskiego ruchu związkowego – powiedziała. – Widzieliśmy solidarność Polaków i związków zawodowych w działaniach na rzecz uchodźców z Ukrainy w ciągu ostatniego roku.
Inflacja, ceny energii to są główne problemy, z jakimi teraz się mierzymy. Jako przemysłowe związki zawodowe musimy wspólnie działać w kierunku utrzymania przyszłości przemysłowej w Europie. Mam na myśli inwestycje, utrzymanie miejsc pracy i solidarność między związkami zawodowymi. Solidarność jest filarem ruchu związkowego w Europie i potrzebujemy tej wspólnej pracy na przyszłość – dodała.
Za współpracę z Sekretariatem i jego dotychczasowym przewodniczacym Bogdanem Szozdą dziękowali także przedstawiciele zaprzyjaźnionych związków zawodowych Czech, Węgier i Słowacji.
Głos zabrał również Adam Lach, członek Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „S”, były przewodniczący Zarządu Regionu:
– Chciałbym w imieniu swoim i Przewodniczącego powitać was na naszej gościnnej Ziemi Małopolskiej, życzyć dobrych obrad, trafnych wyborów, abyśmy wyszli z tego Kongresu umocnieni, a nie podzieleni. Cieszę się, że dużo się u nas zmienia. Przewodniczącemu dziękuję za współpracę i wszystkiego dobrego na nowej drodze życia
– powiedział.
Sławomir Adamczyk, szef Działu Branżowo-Konsultacyjnego KK NSZZ „S” z kolei zapewniał, że współpraca działu z Sekretariatem Metalowców jest bardzo owocna. – Sekretariat inicjował wiele ciekawych inicjatyw. Dzięki nowym twarzom ta współpraca cały czas się rozwija – powiedział, dodając, że syrektywa o adekwatnych płacach minimalnych otwiera pole dla nowych możliwości działań, m.in. w ramach negocjowania układów zbiorowych.
Bogdan Szozda odchodzi na emeryturę
Goście dziękowali za współpracę przede wszystkim Bogdanowi Szoździe, który odchodzi na emeryturę. Sam przewodniczący, podsumowując sprawozdanie z działań Rady Sekretariatu, powiedział:
– W życiu każdego z nas jest taka chwila, że żegnamy życie zawodowe. Za mną 51 lat pracy zawodowej, ponad 30 lat pracy w Związku na różnych szczeblach.
Przewodniczący podziękował także współpracownikom za wiele lat owocnej pracy.
W dalszej części spotkania delegaci wybierają członków Rady Sekretariatu.
Tysol.pl