Na wniosek „S” IUF wyklucza ze swoich szeregów rosyjski związek zawodowy

• środa, 14 Czerwca 2023
  • Zagranica

Kongres IUF w Genewie

Wniosek o wykluczenie rosyjskiego Związku Zawodowego Pracowników Kompleksu Rolno-Przemysłowego Federacji Rosyjskiej wchodzącego w skład rosyjskiej konfederacji związkowej FNPR złożył wczoraj na Kongresie UIF w Genewie Zbigniew Sikorski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „S”.

– Przed chwilą na złożony przeze mnie wniosek w imieniu NSZZ „Solidarność” Kongres wykluczył ze struktury IUF Związek Zawodowy Pracowników Kompleksu Rolno-Przemysłowego Federacji Rosyjskiej wchodzący w skład rosyjskiej konfederacji związkowej FNPR. Rekomendowany przeze mnie wniosek uzyskał wstępne poparcie Zarządu IUF – relacjonował wczoraj przewodniczący Sikorski.

„Nie mogą być wśród nas związki, które popierają wojnę”

– Już w czerwcu 2022r na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego EFFAT we Wiedniu, którego jestem członkiem, złożyłem taki wniosek. Niestety obecna na posiedzeniu Przewodnicząca IUF stwierdziła, że zarząd IUF nie może tego zrobić, ale zrobi wszystko, aby mój wniosek był rozpatrywany na obecnym Kongresie. I tak się stało. Nie mogą być obecni wśród związków zawodowych sektora spożywczego na świecie te związki zawodowe, które popierają wojnę. Obecni na sali związkowcy z Ukrainy byli bardzo wdzięczni za rekomendację i decyzję podjętą przez Kongres – dodał dziś  obecny w Genewie na Kongresie UIF Zbigniew Sikorski. Oprócz niego w Kongresie bierze też udział Emilia Janicka.

International Union of Food, Agricultural, Hotel, Restaurant, Catering, Tobacco and Allied Workers’ Associations (IUF) zrzesza związki zawodowe działające w branży spożywczej z całego świata. Sama federacja tak opisuje zakres swego działania: „Od pól przez fabryki po hotele, restauracje i sieci fast foodów, IUF organizuje, walczy i wygrywa dla pracowników w całym łańcuchu żywnościowym”.

źródło: tysol.pl