Przełomowy dzień Międzynarodowej Konferencji Pracy

• poniedziałek, 12 Czerwca 2023
  • Zagranica

fot. Yury Ravavoi

Dzisiejszy dzień jest pełen emocji. Na porannej sesji plenarnej odbyła się dyskusja nad sprawozdaniem Komitetu ds. Ogólnych Międzynarodowej Konferencji Pracy (MKP). Na chwilę obecną przedstawiciele rządów nie potrafili znaleźć porozumienia w sprawie budżetu organizacji na lata 2024-2025.

Ponadto miała miejsce dyskusja nad zastosowaniem artykułu 33 Konstytucji MOP w stosunku do białoruskiego reżimu. Wobec braku konsensusu co do przyjęcia rezolucji wstępnie przegłosowanej przez Komitet ds. Ogólnych, Przewodniczący Międzynarodowej Konferencji Pracy zarządził głosowanie plenarne, które będzie trwało do godziny 18. Głosowaniu zostało również poddane przyjęcie konwencji i rekomendacji w sprawie zasad BHP oraz uchylenie i wycofanie konwencji dotyczących pracy na morzu.

W dniu dzisiejszym w Genewie odbyła się również manifestacja w sprawie Ukrainy. W ramach Międzynarodowej Konferencji Pracy ukraińskie związki zawodowe zorganizowały akcję solidarności z Ukrainą. Uczestnicy z wielu związków zawodowych z całego świata zebrali się na Place des Nations w pobliżu kompleksu ONZ. Nie jest to miejsce przypadkowe. Na tym placu znajduje się pomnik „Złamane krzesło”, który symbolizuje ofiary wojny, dlatego właśnie w tym miejscu odbywają się akcje przeciwko represyjnym reżimom. Uczestnicy konferencji z wielu krajów i organizacji, w tym Gruzji, Francji, Szwajcarii i stowarzyszenia branżowego IndustriALL, wyrazili swoje poparcie dla narodu ukraińskiego. W imieniu NSZZ „Solidarność” słowa wsparcia przekazał Yury Ravavoi, specjalista Biura Zagranicznego biorący udział w Międzynarodowej Konferencji Pracy.

Wystąpienia przedstawicieli związkowych przeplatał porywający śpiew ukraińskiego chóru zorganizowanego przez ukraińską diasporę w Szwajcarii. Wypowiedziane słowa i towarzyszący im śpiew podkreśliły znaczenie zachowania tożsamości narodowej, którą rosyjski reżim chce zniszczyć.

yr, ik