XV Kongres EKZZ. Delegaci wypełnili pocztówki w obronie działaczy białoruskich wolnych związków zawodowych

• piątek, 26 Maja 2023
  • Zagranica

fot. Olesia Briazgunova

Delegaci NSZZ „Solidarność” przywieźli na Kongres EKZZ pocztówki, które powstały w ramach akcji wsparcia białoruskich związkowców. Pocztówki otrzymali wszyscy delegaci i obserwatorzy Kongresu.

Niech Europa pamięta o Białorusi

Przedstawiając akcję zorganizowaną przez NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „S” mówił do zgromadzonych:

– Chciałbym prosić państwa o to, byście pamiętali o Białorusi. Te kartki wysyłamy w Polsce do ambasady Białorusi, namawiamy Was, byście wysyłali je do Ambasad Białorusi w swoich krajach.

– Dziś wszyscy nasi związkowi koledzy z Białorusi są zamknięci w więzieniu. Symbolizuje to grafika naszych pocztówek. Dla tych ludzi, którzy mają ograniczone, ale mają kontakty ze swoją rodziną, ogromne znaczenie ma to, że Europa o nich pamięta – przekonywał Przewodniczący.

Akcja została zorganizowana przez NSZZ „Solidarność” w ramach wsparcia dla działaczy białoruskich wolnych związków zawodowych po to, by o dramacie Białorusinów dowiedziało się jak najwięcej osób w Polsce i w Europie. Kartki wypełniali w poprzednich miesiącach członkowie Solidarności. Teraz poparcie dla Białorusinów mają szansę wyrazić także przedstawiciele central związkowych z innych krajów Europy.

Kończy się kongres EKZZ

W piątek przed południem zakończył się w Berlinie XV Kongres EKZZ. Ostatniego dnia przyjęto Manifest Berliński oraz Program Działania EKZZ na lata 2023-2027 (w obu przypadkach członkowie delegacji NSZZ „S” wstrzymali się od głosu), a także kilka rezolucji nadzwyczajnych, m.in. dotyczących odbudowy Ukrainy, prawa do strajku, sytuacji ekonomiczno-społecznej na Kubie oraz obronie praw człowieka w Iranie. Ogłoszono także wyniki wyborów władz Konfederacji.

źródło: tysol.pl