Esther Lynch nową Sekretarz Generalną EKZZ

• piątek, 26 Maja 2023
  • Zagranica

Ogłoszono dziś wyniki przeprowadzonych podczas XV Kongresu EKZZ wyborów władz Konfederacji

Esther Lynch uzyskała 95 proc. głosów delegatów na Kongres i tym samym stała się nowym Sekretarzem Generalnym Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.

Kim jest Esther Lynch

Esther Lynch ma rozległe doświadczenie związkowe na poziomie krajowym, które zdobyła w Irlandii, a także na poziomie europejskim i międzynarodowym. Zanim dołączyła do EKZZ, była urzędnikiem ds. legislacji i spraw społecznych w Irlandzkim Kongresie Związków Zawodowych (ICTU), gdzie brała udział w negocjacjach dotyczących irlandzkich krajowych umów partnerów społecznych.

W EKZZ Esther Lynch zajmowała się m.in. dialogiem społecznym, rokowaniami zbiorowymi i płacami, a także prawami związkowymi. Stanęła na czele kampanii „Europa potrzebuje podwyżki płac”, w której żądano wyższych płac dla pracowników i która przyczyniła się do wprowadzenia poprawek do dyrektywy UE w sprawie płacy minimalnej. Pracowała także intensywnie nad wzmocnieniem dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń ze względu na płeć. Kierowała działaniami lobbingowymi EKZZ na rzecz nowych inicjatyw legislacyjnych mających na celu poprawę warunków pracy, takich jak dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz dyrektywa w sprawie informowania o nieprawidłowościach.

We wczorajszych wyborach na zastępców Sekretarza Generalnego wybrani zostali nominowana przez niemieckie i belgijskie związki Isabelle Schömann oraz Szwed Claes-Mikael Ståhl. Natomiast na Sekretarzy Konfederalnych wybrano Teę Jarc, Giulia Romaniego oraz Ludovica Voeta.

Wolfgang Katzian został Przewodniczącym EKZZ. Zaś Pepe Àlvarez, Cedanka Andric, Petra Bolster-Damen, Jarkko Eloranta, Inga Ruginiene i Josef Středula zostali wybrani na jego zastępców.

Audytorami zostali Philippe Da Silva, Lars Gafvert, Matthias Muller, Patrick Privat i Anna Maria Romano.

Korzyści z działań EKZZ dla całej Europy

Wybory skomentował Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „S” i delegat na Kongres:

– Myślę, ze Esther Lynch wraz ze swoim zespołem poradzi sobie z udźwignięciem odpowiedzialności związanej z kierowaniem EKZZ. Myślę, że w najbliższych latach nie zabraknie spektakularnych działań EKZZ na rzecz pracowników w całej Europie. Zostaliśmy wszyscy afiliowani w tej organizacji po to, żeby korzyści z jej działań miała cała Europa.

źródło: tysol.pl