Do Komisji Sejmowej trafiły rozwiązania zapisane w porozumieniu Rząd-Solidarność

• środa, 14 Czerwca 2023
  • Kraj

fot. M.Żegliński

Do prac w Komisji Sejmowej Polityki Społecznej i Rodziny skierowano poselski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych oraz o niektórych innych ustaw, który zawiera regulacje wynikające z porozumienia, jakie w ubiegłym tygodniu podpisały NSZZ „Solidarność” i Rząd.

Zmiany zawarte w porozumieniu dotyczą m.in. emerytur pomostowych czy zwiększenia ochrony działaczy związkowych. Rozwiązania, nad którymi pracowano przez ostatnie pół roku znalazły się w porozumieniu, jakie podpisali w ubiegłym tygodniu Piotr Duda i Mateusz Morawiecki.

Dyskusja wróci jeszcze w czasie tego posiedzenia Sejmu

Dziś odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych oraz o niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu w ubiegłym tygodniu. Regulacja jest wynikiem porozumienia „Solidarności” z rządem.

Przedstawicielka wnioskodawców Bożena Borys-Szopa (PiS) podkreślała, że rozwiązania zawarte w projekcie służą pracownikom. Zakłada on m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych, ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej.

„Od przyszłego roku emerytury pomostowe wedle nowej proponowanej przez nas ustawy będą przysługiwały również i tym osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. Po spełnieniu warunków dotyczących m.in. odpowiednich okresów odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, czy wykonywania właśnie pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. Każda osoba wykonująca taką pracę będzie miała prawo do emerytury pomostowej, bez względu na datę jej rozpoczęcia” – podkreśliła posłanka PiS.

W debacie nad projektem Urszula Rusecka (PiS) powiedziała, że „ustawa przywraca zabrane przez poprzedni rząd PO-PSL przy udziale Lewicy uprawnienia do przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowników pracujących w szczególnie trudnych warunkach”.

„Udowadniamy w ten sposób, że dialog oparty o wzajemny szacunek oraz dobrą wolę stron przynosi konkretne rozwiązania. Pokazujemy, że kompromis nawet w sprawach trudnych jest możliwy” – podkreśliła Rusecka.

Posłowie różnych opcji politycznych przedstawili stanowiska swoich ugrupowań dotyczące zmian.

Podsumowując dyskusję Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej powiedział:

– Dyskusje na temat emerytur pomostowych trwają w RDS od wielu lat, tyle że nie ma konsensusu na ten temat – dodał, mówiąc, ze cieszy się, ze rozwiązanie będzie wprowadzone.

– W tym roku skorzysta z tych emerytur 42 tys. osób. Będzie to kosztowało 2 mld 400 mln zł – powiedział minister Szwed. Dwie setne procenta – na tyle ocenił z kolei przyrost kosztów emerytalnych wprowadzenia emerytur pomostowych.

Minister Szwed odniósł się także do rozwiązania dotyczącego ochrony działaczy związkowych. Przypomniał, że ochrona dotyczy także innych osób szczególnie chronionych.

Więcej o przebiegu dyskusji TUTAJ.

Po czytaniu i dyskusji projekt skierowano do prac w Komisji Sejmowej Polityki Społecznej i Rodziny. Potem ma wrócić na salę plenarną jeszcze podczas obecnego 77. posiedzenia Sejmu RP.

źródło: tysol.pl/PAP