Zarządzanie wiekiem to takie podejście do pracowników, którego celem jest poprawa ich środowiska pracy oraz zdolności do jej wykonywania z uwzględnieniem ich wieku. Szkolenia, doradztwo oraz wypracowanie rozwiązań praktycznych dotyczących strategii zarządzania wiekiem to główne działania nowego projektu realizowanego przez Komisję Krajową w partnerstwie z firmą szkoleniową ProFirma. 15 marca 2010 r. Komisja Krajowa rozpoczęła realizację ogólnopolskiego projektu „Zarządzanie wiekiem jako czynnik zwiększający potencjał adaptacyjny przedsiębiorstw”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt ma charakter szkoleniowo-doradczy i będzie realizowany na terenie wszystkich regionów NSZZ „Solidarność” w 16 województwach całej Polski. To, co wyróżnia projekt prowadzony przez NSZZ „Solidarność”, to fakt, że nie ogranicza się on tylko do szkoleń, ale zakłada zainicjowanie zmian w układach zbiorowych, które wprowadzają w życie założenia strategii zarządzania wiekiem.
Postępujący w Polsce proces starzenia się społeczeństwa oraz bardzo niski wskaźnik zatrudnienia osób 50+ będzie w przyszłości wpływał na adaptacyjność i konkurencyjność firm. Przewagę konkurencyjną uzyskają te firmy, które najwcześniej przystosują swoje strategie, procedury wewnętrzne i politykę do nadchodzących zmian.
Ważność i aktualność problemu dotyczącego wykorzystania pracowników w wieku 50+ oraz jego istotny wpływ na sytuację przedsiębiorstw i ich pracowników, w tym członków naszego Związku, stanowiły podstawę opracowania przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” projektu, którego główne działania polegają na przeszkoleniu grupy związkowców i pracodawców.
Głównym celem projektu jest podniesienie wiedzy i umiejętności zarówno pracodawców, jak i związkowców w zakresie wdrażania strategii zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwach z terenu całej Polski.
W ramach projektu planuje się przeszkolić w zakresie zarządzania wiekiem:
- 2260 przedsiębiorców i przedstawicieli kadry zarządzającej przedsiębiorstwem oraz specjalistów zajmujących się polityką personalną (1356 kobiet i 904 mężczyzn) z 560 przedsiębiorstw
- 495 przedstawicieli NSZZ „Solidarność” (115 kobiet i 380 mężczyzn) ze struktur krajowych, regionalnych oraz zakładowych
oraz zaktywizować
- 40 przedstawicieli/przedstawicielek NSZZ „Solidarność” (5 kobiet, 35 mężczyzn) i 40 przedsiębiorców do zainicjowania zmian w zakładowych i ponadzakładowych układach zbiorowych, uwzględniających ideę zarządzania wiekiem.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą szkoleniową ProFirma sp. z o.o., odpowiedzialną za szkolenie przedsiębiorców i ich pracowników. Szkoleniami przedstawicieli związku zajmować się będzie NSZZ „Solidarność”.