Od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” realizuje projekt ze środków pozyskanych z Komisji Europejskiej zatytułowany “Inicjowanie działań wdrażających Porozumienie Ramowe Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji”.
Projekt ten jest oparty na europejskim dokumencie „Porozumienie Ramowe Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji” – podpisanym 22 czerwca 2020 r. przez Europejskich Partnerów Społecznych, który jest odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku pracy w związku z transformacją cyfrową dotyczącą m.in.: technologii produkcji, modeli biznesowych, szkoleń pracowników, pracy zdalnej oraz sposobów zarządzania w firmach.
Uchwała Programowa XXIX Zjazdu NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę, że „nowe technologie, zwłaszcza cyfrowe powodują, że powstaje przestrzeń do dyskusji nt. czasu pracy i konieczności wprowadzenia ułatwień w łączeniu życia prywatnego i zawodowego”. Uchwała uwzględnia także zagrożenia dla pracowników wynikające z coraz szybszego tempa robotyzacji w Polsce, powodującego automatyzację miejsc pracy oraz zagrożenia dla zdrowia pracowników, które związane są ze zmianami technologicznymi i informatycznymi w miejscu pracy.
Pandemia COVID-19 przyśpieszyła wprowadzenie tych zmian w firmach i wykorzystywanie rozwiązań opartych na cyfryzacji i usługach internetowych. W reakcji na pandemię większość badanych firm zmieniło przede wszystkim sposób wykonywanej pracy, a komunikację z klientami i dostawcami oparto głównie na narzędziach cyfrowych. Pociąga to za sobą także liczne zagrożenia, gdyż do praktyk cyfrowych gigantów wchodzi inwigilacja (wgląd w dane osobowe), dyskryminacja (wykluczenie użytkowników), czy manipulacja (np. mikrotargetowanie w celach handlowych i politycznych). Dodatkowe zagrożenie stanowi wprowadzanie przez pracodawców algorytmów do oceniania przydatności pracownik, które decydują m. in. o premiach lub awansach.
Z tego względu konieczne staje się przybliżenie partnerom społecznym, w tym członkom NSZZ „Solidarność” wyzwań związanych z galopującym procesem cyfryzacji obejmującym sferę zawodową i prywatną. Dodatkowo w obliczu starzejącego się społeczeństwa i narastającej „dziury demograficznej” coraz bardziej nieodzowny jest udział pracowników starszych na rynku pracy i prowadzenie dla nich szkoleń w zakresie umiejętności cyfrowych.
KK NSZZ „Solidarność” po raz kolejny inicjuje w Polsce oraz innych krajach europejskich działania na rzecz wdrażania i promocji siódmego już dokumentu ramowego europejskich partnerów społecznych – oficjalnego rezultatu dialogu autonomicznego na poziomie europejskim. Do tej pory KK NSZZ „Solidarność” poprzez pozyskane w ramach projektu fundusze zaangażowana była w kształtowanie krajowej polityki zatrudnienia poprzez wdrożenie w Polsce czterech takich Porozumień (dot.: stresu, przemocy i nękania w pracy, włączających rynków pracy, aktywizacji starszych pracowników i współpracy międzypokoleniowej) oraz dwóch Europejskich Planów Działań (na rzecz równości płci oraz zatrudniania młodych). Efekty dotychczasowych projektów zostały częściowo włączone do obecnie obowiązującego prawa i znacznie przyczyniły się do poprawy stosunków przemysłowych w krajach partnerskich oraz podniesienia poziomu i kultury dialogu społecznego.
Obecnie realizowany projekt ma na celu:
- stworzenie warunków do opracowania Krajowych Planów Działań przygotowujących do wdrożenia prawa do odłączenia poprzez niezbędne analizy istniejącego stanu prawnego i faktycznego oraz wypracowania katalogu dobrych praktyk oraz
- wzrostu wiedzy partnerów społecznych na temat poprawy warunków pracy w kontekście prawa do odłączania, umiejętności korzystania z narzędzi cyfrowych oraz czasu pracy poprzez działania szkoleniowe i promocyjne.
Projekt jest skoncentrowany na wyzwaniach, korzyściach i ryzykach dotyczących obecności lub wprowadzania narzędzi cyfrowych w miejscu pracy poprzez działania eksperckie oraz szkoleniowe skierowane do partnerów społecznych z 5 krajów europejskich (Polska, Włochy, Rumunia, Litwa, Macedonia Północna) z poziomu krajowego, sektorowego, regionalnego oraz zakładowego. Tematyka szkoleń dotyczyć będzie m.in: prawa do odłączenia, ochrony danych i prywatności, stosowania nowych technologii w miejscu pracy, ochrony czasu pracy pracowników w pracy zdalnej, różnic między pracą zdalną a telepracą, zapobieganiu nieproporcjonalnemu i nadmiernemu nadzorowi w miejscu pracy, dyskryminującego traktowania na podstawie stronniczych algorytmów.
W ramach projektu zakłada się:
- Rozpoczęcie debaty na temat prawa do odłączenia (ang. R2D) w celu wzmocnienia dialogu społecznego w 5 krajach UE poprzez opracowanie Krajowych Planów Działania w tym obszarze.
- Zainicjowanie wdrażania „Porozumienia Ramowe Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji” w krajach partnerskich.
- Opracowanie nowego modułu szkoleniowego, który może być szeroko stosowany w programach szkoleniowych realizowanych przez partnerów społecznych w obszarze transformacji cyfrowej.
- Wzrost wiedzy z obszaru tematycznego objętego Porozumieniem o cyfryzacji wśród partnerów społecznych, będących uczestnikami i odbiorcami projektu.
- Wzrost świadomość zalet i wad pracy zdalnej wśród partnerów społecznych na poziomie przedsiębiorstwa.
- Przeprowadzenie analizy porównawczej zebranych ankiet.
- .Opracowanie Raportu końcowego zawierającego wyniki prac ekspertów projektu, rekomendacje dla aktorów dialogu społecznego oraz katalog dobrych praktyk na poziomie europejskim, krajowym oraz zakładu pracy.
- Upowszechnianie rezultatów projektu.
W skład konsorcjum projektowego wchodzi 10 organizacji z 5 krajów. Liderem projektu jest Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, współwnioskodawcami (co-applicants) są: CISL (Włochy), BLOCUL (Rumunia), Konfederacja Lewiatan (Polska), Fundacja Instrat (Polska), a partnerami „wspierającymi” (associated organisations): Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), związki zawodowe: LPS „Solidarumas” (Litwa), KSS (Macedonia Północna) oraz organizacje pracodawców – LDK (Litwa) oraz OEM (Macedonia Północna).
Negocjowanie prawa do odłączenia – propozycje zapisów
- Przedsiębiorstwo produkcyjne zatrudniające znaczną liczbę przedstawicieli handlowych
- Przedsiębiorstwo działające w branży usług
- Przedsiębiorstwo produkcyjne
Kontakt
Publikacje i Aktualności
- Praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna. Komisja Europejska rozpoczęła pierwszy etap konsultacji z europejskimi partnerami społecznymi w celu zebrania ich opinii na temat możliwego kierunku działań UE w zakresie zapewnienia sprawiedliwej pracy zdalnej i prawa do bycia offline (prawa do odłączenia).
- Na chwilę przed wprowadzeniem obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur, Symfonia i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opracowały raport „Cyfryzacja sektora MŚP w Polsce”. Celem badania było sprawdzenie, jak w 2023 r. przedstawia się świadomość i poziom cyfryzacji przedsiębiorstw.
- Siemens od czterech lat bada poziom digitalizacji polskich firm średniej wielkości działających w głównych branżach produkcyjnych. Wynik Digi Index dla średnich firm w 2023 wynosi 1,8 i jest wyraźnie niższy niż w 2022 r. Jako główne bariery w transformacji cyfrowej ankietowani wskazywali koszty oraz nieumiejętność wykorzystania zgromadzonych danych.
- 76% firm członkowskich Polskiego Forum HR planuje inwestycje w rozwój technologii w ciągu najbliższych 2 lat. Szczególne zainteresowanie budzą rozwiązania wspierające procesy rekrutacyjne, głównie w zakresie szybkiej i trafnej weryfikacji kompetencji kandydatów oraz rozwiązania HR automation, usprawniające procesy kadrowe w firmach.
- Związek Cyfrowa Polska apeluje do rządu o zwrócenie uwagi na stan edukacji młodych specjalistów od automatyzacji i robotyzacji. W 2021 r. w Korei Południowej na 10 tys. pracowników funkcjonowało 1000 robotów; w Polsce – niemal szesnaście razy mniej, bo zaledwie 63 roboty na 10 tys. pracowników.
- Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego „Transformacja cyfrowa w regionie euro śródziemnomorskim” (opinia z inicjatywy własnej) (2023/C 100/10)
- Polska potrzebuje 147 tys. specjalistów IT, jeśli zamierza uzyskać taki sam udział zatrudnionych w IT jak w Unii Europejskiej. Obecnie w Polsce specjaliści IT stanowią ok. 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych i jest to jedna z niższych wartości w UE. Poznaj Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego – Ile specjalistów IT brakuje w Polsce?
- Gospodarka platformowa rozwinęła się na całym świecie, ułatwiając podejmowanie pracy, ale wywołując obawy, że tworzy prekaryjne miejsca pracy. Instytut Badań Strukturalnych diagnozuje jakość pracy osób współpracujących z platformami transportowymi i dostawczymi w Polsce.
- Po wielu miesiącach dyskusji i przygotowań, Parlament Europejski przyjął 14 czerwca stanowisko negocjacyjne w sprawie aktu o sztucznej inteligencji. Teraz ostateczny kształt przepisów będzie negocjowany z państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
- Raport Centrum Polityk Publicznych na temat wpływu cyfryzacji na rynek pracy, czerwiec 2021
- Publikacja dotycząca cyfryzacji w kontekście konkurencyjności gospodarek Europy Środkowo- Wschodniej. Alina Grynia „CYFRYZACJA JAKO DETERMINANTA MIĘDZYNARODOWEJ KONKURENCYJNOŚCI GOSPODARKI. PRZYPADEK KRAJÓW EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ”
- 4 scenariusze rozwoju polskiej gospodarki w kontekście przemian cyfrowych. Poziom wirtualizacji rynku pracy oraz zdolność do pracy w rozproszonych zespołach, to według ekspertów siły napędowe rynku pracy w perspektywie do 2035 r. Stały się podstawą sformułowania 4 scenariuszy rozwoju rynku pracy i przypisanych im profili pracowników o pożądanych kompetencjach. Polski Instytut Ekonomiczny 2022.
- Publikacja Instytutu Spraw Publicznych, Dominik Owczarek i Maciej Pańków. Raport wskazuje, że Rola związków zawodowych jest reaktywna: zawsze są przynajmniej o krok za nowymi trendami w zakresie cyfryzacji. Szukając igły w stogu siana. Cyfryzacja, jakość pracy i dialog społeczny w Polsce.
- Kobiety na cyfrowym rynku pracy. Raport koncentruje się na próbie diagnozy sytuacji kobiet w obliczu cyfrowej transformacji rynku pracy. Automatyzacja tworzy zagrożenia dla wielu zawodów oraz wskazywana jest jako przyczyna polaryzacji rynku pracy: o ile osoby posiadające kompetencje cyfrowe odnajdą się na rynku pracy przyszłości, to osoby ich pozbawione mogą wpaść w pułapkę prekaryjnej pracy lub mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia. Pytania, które stawia się w raporcie dotyczą tego na ile Polki zdają sobie sprawę z zachodzących zmian? Na ile są one gotowe zdobywać nowe, cyfrowe kompetencje?
Wydarzenia:
- Seminarium końcowe projektu EFAD (13.06.2024)
- V szkolenie międzynarodowe (15-17.05.2024)
- IV szkolenie międzynarodowe (6-8.03.2024)
- III szkolenie międzynarodowe (17-19.01.2024)
- II warsztaty negocjacyjne (01.12.2023)
- II szkolenie międzynarodowe (22-24.11.2023)
- II warsztaty międzynarodowe (26-27.10.2023)
- I szkolenie międzynarodowe (27-29.09.2023)
- I warsztaty negocjacyjne (12.09.2023)
- I warsztaty międzynarodowe / II spotkanie Grupy Sterującej (15-16.06.2023)
- I spotkanie Grupy Sterującej (11-12.10.2022)