Represje związkowców na Białorusi. Piotr Duda prosi minister Maląg o wsparcie na konferencji MOP

• piątek, 19 Maja 2023
  • Zagranica

fot. M. Żegliński

– Dla NSZZ „Solidarność” to jeden z najwyższych priorytetów. Droga którą obecnie przechodzi białoruski, wolnych ruch związkowy to droga, którą przeszedł niezależnych ruch związkowy w Polsce w czasach komunizmu. Głęboko wierzymy, że demokratyzacja, która nastąpiła w Polsce jest możliwa również na Białorusi. Potrzebna jest jednak współpraca na poziomie międzynarodowym oraz wsparcie, które będzie udzielane demokratycznej opozycji na każdym polu – podkreślił Piotr Duda w liście do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda skierował 16 maja br. list do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg w związku ze zbliżającą się Międzynarodową Konferencją Pracy. Jednym z jej punktów będzie analiza sytuacji na Białorusi w kontekście łamania międzynarodowych standardów pracy.

– W związku z podjętą już decyzją o zastosowaniu wobec tego państwa art. 33 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy, pragniemy zwrócić się do polskiego rządu o wsparcie działań, które są w tym zakresie przewidywane i aktywne uczestnictwo w dyskusjach na ten temat. Ich celem jest zapewnienie przestrzegania zaleceń Komisji Śledczej MOP przez rząd Białorusi – czytamy w piśmie.

Przewodniczący Solidarności podkreślił, że od ponad 18 lat Białoruś celowo nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z traktatów międzynarodowych i nie zrealizowała zaleceń wskazanych w sprawozdaniu Komisji Śledczej MOP, a także naruszyła prawo do wolności zrzeszania się czy rokowań zbiorowych. Co więcej „zignorowała swoje zobowiązania wobec społeczności światowej wynikające z Konstytucji MOP i traktatów międzynarodowych”.

Piotr Duda przypomniał również, że po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku, czego następstwem były protesty społeczne, sytuacja jeszcze się pogorszyła, a białoruskie władze posunęły się do ostrych represji wobec pracowników, a także „zaangażowały się w celowe i systematyczne niszczenie wszystkich pozostałych niezależnych związków zawodowych w kraju”.

Obecnie co najmniej 23 członków związków zawodowych jest zatrzymanych lub ich swoboda przemieszczania się jest ograniczona.

Na koniec przewodniczący Solidarności napisał, że Solidarność „pozostaje do dyspozycji w celu wspólnych konsultacji w ramach przygotowań do Konferencji”.

– Dla NSZZ „Solidarność” to jeden z najwyższych priorytetów. Droga którą obecnie przechodzi białoruski, wolnych ruch związkowy to droga, którą przeszedł niezależnych ruch związkowy w Polsce w czasach komunizmu. Głęboko wierzymy, że demokratyzacja, która nastąpiła w Polsce jest możliwa również na Białorusi. Potrzebna jest jednak współpraca na poziomie międzynarodowym oraz wsparcie, które będzie udzielane demokratycznej opozycji na każdym polu – podkreślił Piotr Duda.

www.tysol.pl