Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych pod Hasłem Pamięci Ofiar Azbestu

• piątek, 28 Kwietnia 2023
  • Zagranica

fot. pixabay.com

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, obchodzonego każdego roku na świecie 28 kwietnia,  Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) przypomina o poważnym problemie, jakim jest wysoki stopień umieralności na choroby nowotworowe spowodowane narażeniem na włókna azbestu w miejscu pracy.

Ofiary chorób nowotworowych pochodzenia zawodowego i ich rodziny wzywają dziś, w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, przywódców UE do zapewnienia pracownikom jak najwyższego poziomu ochrony przed azbestem. Każdego roku w UE około 90 000 osób traci życie na skutek raka spowodowanego narażeniem na azbest, co czyni go główną przyczyną zgonów w miejscu pracy.

Szacuje się, że obecnie w całej UE narażonych na działanie azbestu jest od 4 do 7 milionów pracowników, a prognozuje się, że liczba ta wzrośnie o 4% w ciągu najbliższej dekady w wyniku renowacji budynków w ramach unijnego Zielonego Ładu. UE aktualnie dokonuje przeglądu wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia azbestu w środowisku pracy, jednak Komisja Europejska i Rada UE chcą utrzymać go na niebezpiecznie wysokim poziomie, aby zminimalizować koszty dla przedsiębiorstw.

Europejskie związki zawodowe, w tym NSZZ „Solidarność” wzywają do wprowadzenia najbezpieczniejszego możliwego limitu narażenia zawodowego na azbest, jakim jest 1 000 włókien/m3, co jest zgodne z zaleceniem Międzynarodowej Komisji Zdrowia w Pracy, które uzyskało poparcie Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym dla Komisji Europejskiej zmniejszyłoby to liczbę nowych zgonów z powodu nowotworów związanych z azbestem prognozowanych w ciągu najbliższych 40 lat z 884 do 26.

Jednak Komisja Europejska i Rada UE nadal twierdzą, że byłoby to „nieproporcjonalne obciążenie dla przedsiębiorstw” i  limitu, forsują wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia, która jest dziesięć razy wyższa (10 000 włókien/m3) od wartości proponowanej przez stronę związkową. Wartość proponowana przez ww. instytucje UE jest  taka sama lub wyższa niż obecne najwyższe dopuszczalne stężenie włókien azbestu w Danii, Francji, Niemczech i Holandii, co oznacza, że preferowana wartość nie przyniosłaby żadnych korzyści jednej trzeciej populacji pracowników UE. Z powodu nowych przypadków raka związanego z narażeniem na azbest zmarłoby również prawie 10 razy więcej osób (221) niż w przypadku przyjęcia limitu narażenia na poziomie 1 000 włókien/m3.

Jak wskazuje zastępca sekretarza generalnego EKZZ, Claes-Mikael Stahl:

„Chociaż azbest jest zakazany w Europie od prawie dwóch dekad, jego stosowanie pozostawiło po sobie długotrwały ból i cierpienie, którego nadal każdego roku doświadczają dziesiątki tysięcy rodzin, które straciły bliskich w skutek narażenia na azbest.”

„Pracownicy zbyt długo płacili życiem za niskie standardy bezpieczeństwa. Wiemy już, że azbest jest najbardziej śmiertelnym zagrożeniem w miejscu pracy w Europie, więc nie ma usprawiedliwienia dla półśrodków.”

„Bardzo potrzebna renowacja budynków w ramach Zielonego Ładu doprowadzi do zwiększenia liczby pracowników narażonych na kontakt z azbestem. Przywódcy UE mają zatem moralny obowiązek zapewnienia im jak najbezpieczniejszych warunków pracy.

„W Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych nadszedł czas, aby politycy wyciągnęli wnioski z przeszłości i wreszcie postawili bezpieczeństwo ludzi ponad zyski za wszelką cenę”.

bs