„Działalność związkowa to nie ekstremizm!” Białoruskie stowarzyszenie Salidarnast rozpoczyna kampanię

• czwartek, 20 Kwietnia 2023
  • Zagranica

„Działalność związkowa to nie ekstremizm!” / fot. https://www.salidarnast.info

Stowarzyszenie Salidarnast rozpoczęło wczoraj kampanię, której celem jest poinformowanie jak największej liczby osób o sytuacji liderów i aktywistów związkowych na Białorusi. NSZZ „Solidarność” zachęca do włączenia się w akcję.

Dokładnie rok temu, 19 kwietnia 2022 r. rozpoczęło się jawne i masowe prześladowanie liderów i aktywistów związkowych na Białorusi. Wtedy też zatrzymano i osadzono w aresztach kilkudziesięciu z nich. W więzieniach przebywają do tej pory, zapadają skazujące wyroki. Terror policyjny, tortury, prześladowania tych, którzy nie zgadzają się z reżimem, stały się codziennością obywateli Białorusi.

To właśnie dlatego Salidarnast rozpoczął 19 kwietnia kampanię mającą na celu zwrócenie uwagi świata na sytuację dotyczącą praw pracowniczych na Białorusi.

„Musimy się zjednoczyć”

„Nasze przesłanie musi dotrzeć do dyktatorskiego reżimu Łukaszenki, który uwięził ponad trzy tuziny działaczy i przywódców demokratycznych związków zawodowych. Terror policyjny, tortury i prześladowania tych, którzy nie zgadzają się z reżimem, stały się codziennością obywateli Białorusi. W tej chwili w obawie przed utratą władzy Łukaszenka i jego otoczenie wciągają Białoruś w rozpętaną przez Rosję wojnę z Ukrainą” – piszą organizatorzy akcji.

Żądają uwolnienia swoich towarzyszy z więzień, zaprzestania represjonowania związkowców za ich legalną działalność oraz przywrócenia gwarancji dla legalnej działalności niezależnych związków zawodowych.

„Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do naszej kampanii i wsparcia naszych żądań. Musimy się zjednoczyć, aby domagać się naszych praw i godnych warunków pracy dla białoruskich pracowników. Białoruś musi stać się polem walki o prawa pracownicze, nie tylko dla związków zawodowych, ale także dla wszystkich tych, którzy podzielają poglądy demokratycznego ruchu robotniczego” – dodają organizatorzy akcji.

Czym jest Salidarnast

Organizatorem akcji jest stowarzyszenie Salidarnast, założone w Bremie przez białoruskich działaczy związkowych, którzy ze względów bezpieczeństwa opuścili Białoruś. Organizacja powstała w celu wspierania tych działaczy związkowych, którzy zostali aresztowani i skazani przez reżim Łukaszenki. Stowarzyszenie udziela pomocy represjonowanym związkowcom i ich rodzinom.

Więcej informacji o tym, jak można dołączyć do kampanii, znajduje się na stronie: https://www.salidarnast.info

Zachęcamy do udostępniania tej informacji i dzielenia się nią na wszelkich platformach komunikacyjnych. Niech świat dowie się, jak na Białorusi traktuje się związkowców!

źródło: www.salidarnast.info