Masowe protesty w Izraelu wywołane reformą sądownictwa

• piątek, 14 Kwietnia 2023
  • Zagranica

fot. https://twitter.com/business/status/photo/1

Od początku stycznia w całym Izraelu odbywają się masowe protesty wywołane kontrowersyjną reformą sądownictwa. Protestują również związki zawodowe.

Pierwsze niepokoje odnotowano 4 Stycznia, kiedy rząd Benjamina Netanyahu zapowiedział reformę sądownictwa. Jej celem jest ograniczenie władzy sądu najwyższego i przekazanie rządzącej koalicji większość w komisji, która mianuje sędziów. Reforma zakłada możliwość uchylania orzeczeń sądu najwyższego większością 61 głosów w 120 osobowym jednoizbowym parlamencie Izraela

Ruch ten jest postrzegany jako atak na demokrację poprzez wzmocnienie władzy rządu kosztem sądów. Wywołał on zdecydowany sprzeciw obywateli Izraela, którzy pokazali swoje niezadowolenie wychodząc na ulicę. Masowe protesty odbywają się w całym kraju. Największe nasilenie wystąpiło 25 marca, kiedy ponad 600 tysięcy ludzi protestowało w całym kraju. Najbardziej masowe demonstracje odbywają się w Tel Avivie i sięgają nawet 300 tysięcy osób.

26 marca Benjamin Netanyahu odwołał ministra obrony narodowej za przemówienie, w którym nawoływał rząd do zaprzestania w dążeniu do wprowadzenia reformy w życie. Wywołało to tylko jeszcze większe oburzenie społeczeństwa, które w odpowiedzi zablokowało główne drogi w całym kraju, między innymi autostradę w Tel Avivie, gdzie protestujący rozpalili ognisko. Doszło również do starć z policją pod domem premiera. Wcześniej minister obrony mówił, że reforma wywołała podziały w armii i wiele rezerwistów zapowiedziało zaprzestanie służby w wojsku jeśli stanie się ona prawem. Dodał, że stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Największy związek zawodowy, Histadrut, ogłosił strajk generalny, uziemiając loty, zamykając banki, urzędy, uniwersytety, a także niektóre szkoły, centra handlowe i porty. Pod naporem protestów i strajków Benjamin Netanyahu wstrzymał procedowanie reformy i ogłosił opracowanie bardziej kompromisowej formy. Po tej decyzji Histadrut odwołał strajk generalny, lecz protesty w całym kraju nadal trwają. Innym czynnikiem skłaniającym Benjamina Netanyahu do wstrzymania reformy jest presja z zagranicy. Prezydent USA, Joe Biden, powiedział premierowi Izraela w rozmowie telefonicznej, że takie fundamentalne reformy powinny się odbywać z szerokim poparciem społeczeństwa

wg